close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

200 milionów zł dla samorządów z Subregionu Wałbrzyskiego

  • Wydarzenia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-12-22
  • whatshot 185
 200 milionów zł dla samorządów z Subregionu Wałbrzyskiego

W ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, samorządom z subregionu wałbrzyskiego przekazano prawie 200 milionów złotych na inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców. Beneficjentem funduszu jest m.in.: powiat świdnicki.

Środki przekazane samorządom przeznaczone są na inwestycje lokalne, które są inwestycjami strategicznymi szczególnie dla lokalnych społeczności. Otrzymane wsparcie umożliwi jednakowy rozwój wszystkim samorządom województwa dolnośląskiego – podkreśla Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów. Drugi etap konkursu to kolejne 6 mld złotych na inwestycje ważne dla mieszkańców. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Województwo Dolnośląskie otrzyma w sumie ponad 700 milionów złotych.

Przypomnijmy, że na liście drugiego rozdania z Funduszu Inwestycji Lokalnych znalazło się finansowanie dla wielu przedsięwzięć w powiecie świdnickim. Na liście jest m.in. zakup tomografu komputerowego dla SPZOZ w Świdnicy o wartości 1,5 mln zł. Gmina Strzegom zyska nowe chodniki przy ul. Bankowej, warte 500 tys. zł oraz finansowanie na zakup 5 autobusów o wartości 3,6 mln zł. Sporo inwestycji czeka także mieszkańców gminy Marcinowice i Jaworzyna Śląska.

Podczas briefingu prasowego, który odbył się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim,  minister Michał Dworczyk odniósł się do informacji pojawiających się w związku z przyznawaniem środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Chciałbym ustosunkować się do zarzutów, które ostatnio pojawiły się wśród opinii publicznej dotyczące rzekomo niesprawiedliwego podziału środków i wskazujące, że promesy przyznane zostały jedynie gminom związanym z Prawem i Sprawiedliwością. Chciałbym zaznaczyć, że wśród beneficjentów programu są także gminy i miasta, których włodarze wspierają polityków opozycji – mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Uważam, że w trakcie kryzysu spowodowanego pandemią powinniśmy starać się współpracować ponad podziałami, na rzecz regionu i jego rozwoju.

W briefingu uczestniczyli także: wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski oraz wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.
 
Fot. duw.pl


Tagi: