close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Pierwszy pociąg hybrydowy szykuje się do podróży po Dolnym Śląsku [FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-09-21
  • whatshot 132
 Pierwszy pociąg hybrydowy szykuje się do podróży po Dolnym Śląsku [FOTO]

Pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych, zamówionych przez Koleje Dolnośląskie, dotarł do legnickiej bazy technicznej przewoźnika. Po zakończeniu testów w październiku wyjedzie na tory.

Pociągi hybrydowe Impuls II zostały zakupione w ramach przetargu od nowosądeckiego Newagu. Sześć składów kosztowało w sumie 170 mln zł. Ekologiczna inwestycja Kolei Dolnośląskich przyspieszy podróżowanie i zwiększy jego komfort. 

Nowoczesna technologia

Nowe pojazdy wyróżnia dwusystemowy napęd elektryczno-spalinowy, umożliwiający obsługę każdego rodzaju tras, w tym zupełnie niezelektryfikowanych. Pociąg hybrydowy osiąga prędkość 160 km/h, poruszając się w trybie elektrycznym oraz 120 km/h w trybie spalinowym. Zastosowanie innowacyjnej technologii pozwala również na redukcję emisji spalin.

Impulsy 2 składają się z trzech członów. Każdy może zabrać na pokład ponad 300 pasażerów. Niskopodłogowe składy dostosowane są do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Funkcjonalności taboru służy ogólnodostępny, bezprzewodowy internet, nowoczesny system informacji pasażerskiej, a także kosze do segregacji odpadów. W celu zwiększenia komfortu podróży pociągi wyposażone zostały w klimatyzację, specjalne miejsca do przewozu rowerów, gniazdka elektryczne oraz porty USB, a także podokienne stoliki.

Ekologiczne rozwiązania

Zastosowanie innowacyjnej technologii pozwalającej na redukcję emisji spalin nie jest jedynym ekorozwiązaniem w nowych pociągach. Po raz pierwszy na świecie wykorzystano w nich technologię elektronicznego papieru, jako informacji dla pasażerów, zastępując tym samym drukowane plakaty, które były dostępne w pojazdach. 
 
Pierwszy z zakupionych przez KD Impulsów 2 właśnie szykuje się w podróż i niebawem pojawi się na kolejowym szlaku w regionie.

Fot.: Koleje Dolnośląskie


Tagi: