close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Pytania i wątpliwości w kontekście szczepień przeciw Covid-19 [AUDIO]

 Pytania i wątpliwości w kontekście szczepień przeciw Covid-19 [AUDIO]

- Szczepionka jest dobrodziejstwem, z którego niestety nie wszyscy mogą aktualnie skorzystać, ale jeżeli tylko jest taka możliwość, biorąc pod uwagę ciężkość przebiegu choroby i powikłania, namawiam wszystkich do szczepienia – powiedział dr Dariusz Gajecki, jeden z gości Rozmowy Dnia Radia Sudety 24.

15 lutego w audycji wzięli udział medycy z Centrum Medyczno Diagnostycznego w Strzegomiu: Dariusz Gajecki, Magdalena Bąk, Agnieszka Miłek, Sebastian Byra i Marian Sienkiewicz. Eksperci odpowiedzieli na wiele pytań i wątpliwości związanych ze szczepieniami przeciw koronawirusowi.  Jednym z nich były przeciwwskazania do zabiegu.

- Zdecydowanym przeciwwskazaniem jest uczulenie na związki chemiczne znajdujące się w szczepionce. W składzie preparatu znajduje się m.in. glikol, który może być problemem dla osób uczulonych. Osoby, które przebyły wstrząs anafilaktyczny, także powinny być w sposób szczególny zabezpieczone – tłumaczył dr Dariusz Gajecki.

Lekarze wypowiedzieli się również na temat szczepienia tzw. ozdrowieńców.

- Szczepimy osoby które przechorowały koronawirusa. Zalecenie jest jednak, aby szczepienie odbyło się 4 tygodnie po przebyciu i do 3 miesięcy od wystąpienia choroby – powiedziała lek. med. Agnieszka Miłek.

Wiele wątpliwości pojawia się w kontekście szczepienia kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.

- Niestety ta grupa nie była poddana badaniom klinicznym, dlatego na chwilę obecną nie jest to przeciwwskazanie bezwzględne. Ciąża i karmienie piersią należy do przeciwwskazań względnych, co oznacza, że można się zaszczepić na własną odpowiedzialność – tłumaczyła lek. med. Magdalena Bąk.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji:


Tagi: