close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Samorządowcy stawiają domki… dla jeży [FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-09-21
  • whatshot 103
 Samorządowcy stawiają domki… dla jeży [FOTO]

Jesień to czas, kiedy jeże przygotowują się do hibernacji i szukają schronienia na zimę. Żarowscy samorządowcy postanowili im pomóc i zakupili z własnych środków specjalne domki dla kolczastych ssaków.

- Drewniane budki będą rozstawione zarówno na terenie miasta, jak i na terenach wiejskich. Mamy nadzieję, że wkrótce będą miały nowych lokatorów. Warto pamiętać, że jeże to zwierzęta bardzo pożyteczne. Zjadają mnóstwo owadów i gryzoni (…). Nie czynią też żadnych szkód (…). Los tych zwierząt nie jest nam obojętny, dlatego zadbaliśmy o to, aby miały gdzie bezpiecznie przezimować – tłumaczy Bartosz Żurek, radny Rady Miejskiej w Żarowie.

Warto wspomnieć, że jeże są gatunkiem zagrożonym wyginięciem i są objęte ścisłą ochroną. Wskazana jest także ochrona czynna, polegająca na asekuracji miejsc bytowania jeży oraz przywracaniu ich naturalnych siedlisk, co nie stanowi większego problemu. W przypadku kolczastych ssaków wystarczą osiatkowane pryzmy z liśćmi, a czasami  patyki i i źdźbła trawy, pozostawione w miejskich parkach i ogrodach. 

Pozostaje mieć nadzieję, że samorządowcy z innych gmin wezmą przykład z żarowskich radnych i zadbają o zimowe azyle dla zwierząt, bo miasto to nie tylko ludzie, domy, ulice i samochody, ale także mniej lub bardziej określona przyroda. 

Fot.: UM w Żarowie


Tagi: