close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

28 ton złota w studni przy pałacu w Roztoce? [FOTO]

  • Kultura
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-06-24
  • whatshot 507
28 ton złota w studni przy pałacu w Roztoce? [FOTO]

Ponad 5 mld złotych działa na wyobraźnię. Tyle warte jest 28 ton złota, które według brytyjskiego tabloidu "Daily Mail" ma być ukryte nieopodal pałacu w Roztoce, będącego niegdyś rodową siedzibą Hochbergów. Skarb ma kryć także biżuterię i obrazy Rembrandta, Rubensa, Moneta i Raffaela.

Pod koniec maja br. brytyjski dziennik "Daily Mail", powołując się na zapisy w pamiętniku oficera SS Egona Ollenhauera, opublikował sensacyjną informację o kryjówce nazistowskiego złota, które miałoby znajdować się nieopodal pałacu w Roztoce. Chodzi o szyb zniszczonej studni na terenie Pałacu Hochbergów.

Dziennikarz "Daily Mail" wskazuje, że właścicielem pamiętnika oficera SS i poszukiwaczem skarbu jest Roman Furmaniak, prezes Fundacji Śląski Pomost.

- Dr. Grundmann i jego ludzie już odpowiednio przygotowali w parku tego pałacu tę głęboką studnię. Spuszczone/wysłane do jej dna zostały w skrzyniach: biżuteria, monety i sztaby, wiele z nich było uszkodzone, miały ślady postrzałowe. Po wszystkim studnia została wysadzona, zasypana i wyrównana - czytamy w  dzienniku oficera SS.

Obecni właściciele pałacu w Roztoce potwierdzają, że w sprawie skarbu kilkukrotnie kontaktowali się przedstawiciele Fundacji Śląski Pomost.

- Potwierdzamy, że przedstawiciele Fundacji "Śląski Pomost" kilkukrotnie kontaktowali się z nami w tej sprawie. Nie przekazali jednak żadnych możliwych do zweryfikowania informacji na temat miejsca ukrycia skarbu, ani szczegółów ewentualnej akcji wydobywczej. Z całą stanowczością podkreślamy, że nie będziemy podejmować żadnych kroków prawnych i faktycznych, które mogłyby stać w sprzeczności z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi - oświadczyli przedstawiciele zarządu Fundacji Zamek Roztoka - Ocalić od zapomnienia.

Właściciele pałacu deklarują jednak pełną gotowość do współpracy z odpowiednimi organami administracji publicznej. Jednocześnie przyznają, że cieszą się z fali zwiększonego zainteresowania zamkiem w Roztoce.

Czy to kolejna z letnich legend, czy może historia z prawdziwym skarbem? Miejmy nadzieję, że przekonamy się niebawem, a puki co zachęcamy do odwiedzin obiektu w Roztoce, który można zwiedzać.


Tagi: