close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

4,5 tys. zł dodatkowej emerytury dla stulatków [AUDIO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2022-01-25
  • whatshot 242
4,5 tys. zł dodatkowej emerytury dla stulatków [AUDIO]

Na Dolnym Śląsku mieszka obecnie 191 osób, które mają 100 i więcej lat. Na terenie należącym do wałbrzyskiego oddziału ZUS mieszka 50 wiekowych seniorów, którzy mają prawo do wynoszącej ponad 4,5 tys. zł miesięcznie emerytury. Najstarszą beneficjentką i jednocześnie mieszkanką na Dolnym Śląsku jest 108-letnia pani Stanisława z terenu powiatu wałbrzyskiego.
 
- Stulatków na Dolnym Śląsku na pewno mamy sporo więcej – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

 
Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” jest różna. - Jej wysokość jest zależna od tego, jaka jest wysokość kwoty bazowej w danym roku – dodaje rzeczniczka.

 
Dodatkowa emerytura stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jeszcze do końca lutego tego roku ta specjalna emerytura wynosi: 4512,41 zł brutto.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy mieć 100 lat. - Nie trzeba składać żadnego wniosku – wskazuje Iwona Kowalska-Matis.


Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS.

Fot.: Pixabay.com


Tagi: