close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

6 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice Świdnicy [FOTO+AUDIO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-11-22
  • whatshot 93
6 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice Świdnicy [FOTO+AUDIO]

Świdnica wzbogaci się o 6 nowych autobusów elektrycznych i zainwestuje w budowę infrastruktury do ich ładowania. Będzie to możliwe dzięki wsparciu z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sumie miasto otrzyma blisko 12 mln zł dotacji oraz 5,1 mln zł niskooprocentowanej pożyczki na rozwój elektromobilności.

Uroczystość podpisania umowy odbyła się 22 listopada br. w świdnickim magistracie. Podpisy pod treścią porozumienia złożyli Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW oraz Tomasz Kurzawa, prezes MPK Świdnica Sp. z o.o., który jednocześnie zapowiedział, że być może jeszcze w tym tygodniu spółka rozpisze przetarg na zakup 6 „elektryków”.


Inwestycja przyniesie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i lokalną poprawę jakości powietrza. Projekt będzie się również wpisywał w działania chroniące środowisko miejskie przed hałasem.

-Całość inwestycji to koszt około 21 mln zł, a wsparcie ze strony Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie ponad 17 mln zł - blisko 12 mln zł dotacji oraz 5,1 mln zł niskooprocentowanej pożyczki z programu Zielony Transport Publiczny podkreśla obecny na spotkaniu Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.


Zakupione pojazdy będą posiadały 75 miejsc dla pasażerów i będą w pełni dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Magazyn energii elektrycznej pozwoli na zasięg minimum 150 km na jednym ładowaniu. Projekt przewiduje również zakup i montaż sześciu  stacjonarnych stacji ładowania typu plug in o mocy min. 50 kW każda. Ponadto, do celów serwisowych, zostaną zakupione dwie mobilne ładowarki typu plug in o mocy jednostkowej min. 20 kW.

Fot.: Marek Olszewski


Tagi: