80 lat służby i nowa remiza. Strażacy z Zebrzydowa świętowali jubileusz [AUDIO+FOTO]
Symbolicznym przecięciem wstęgi oficjalnie otwarto nową remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Zebrzydowie. Wydarzenie towarzyszyło obchodom 80-lecia jednostki z gminy Marcinowice. Uroczystości odbyły się 16 maja.
Sebastian Konstanty, prezes OSP Zebrzydów, przypomina, że początki jednostki sięgają 1946 roku. Dziś, po ośmiu dekadach nieprzerwanej służby, jednostka liczy 32 członków i może pochwalić się silną, 20-osobową Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, która gwarantuje ciągłość pokoleniową.
Jak podkreśla prezes, nowa, współprojektowana przez strażaków remiza stała się spełnieniem ich wieloletnich marzeń.
Remiza strażacka mieści się w wielofunkcyjnym budynku, w którym funkcjonuje także Centrum Integracji Wsi. Wójt gminy Marcinowice Stanisław Leń, przypomina, że budowa pochłonęła 6 milionów złotych i jest zapleczem służącym druhom oraz całej lokalnej społeczności.
Wójt Stanisław Leń zapowiada też kolejne inwestycje w infrastrukturę lokalnych jednostek OSP.
Podczas sobotniej uroczystości wręczono odznaczenia i wyróżnienia druhom oraz druhnie za działalność w strukturach Ochotniczych Straży Pożarnych.
Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono Jakuba Świdzińskiego, natomiast Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Marek Bar.
Odznaką „Strażak Wzorowy” uhonorowano Kacpra Bara, Szymona Giedrewicza, Dariusza Gronostalskiego, Szymona Gronostalskiego, Krystiana Laskowskiego, Dawida Smoka, Kacpra Spryszaka, Izabelę Szkop, Wojciecha Zwarycza oraz Bartłomieja Żuka.
Odznakę za wysługę lat przyznano Krzysztofowi Janowiczowi, Andrzejowi Konstantemu oraz Przemysławowi Pilarskiemu.
Brązową Odznaką Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wyróżniono Wojciecha Madziarę oraz Karola Tadrzaka.
Wśród atrakcji towarzyszących znalazły się m.in. występy Mażoretek Royals ze Świdnicy, koncert zespołu ADHD, pokaz trębacza Kamila Bagińskiego oraz zabawa taneczna z Dolnośląskim DJ Team. Całość poprowadził Kamil Zięba, znany jako „Strażacki Głos Polski”.
Ważnym elementem wydarzenia była bezpłatna Strefa Bezpieczeństwa, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z symulatora dachowania i komory dymowej.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, władz wojewódzkich, reprezentanci Państwowej Straży Pożarnej oraz struktur Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Obecni byli również radni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, pracownicy Urzędu Gminy, przedstawiciele wykonawcy inwestycji, druhowie OSP oraz mieszkańcy gminy.










