close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Antek Wiedeńczyk już pod Świebodzicami [AUDIO+FOTO]

  • Wydarzenia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-09-12
  • whatshot 527
Antek Wiedeńczyk już pod Świebodzicami [AUDIO+FOTO]

Piękna pogoda, wiele atrakcji związanych z lotnictwem i militariami, w tym najstarszy, latający samolot An-2 - "Antek Wiedeńczyk", czekają na lądowisku gminnym pod Świebodzicami. 12 września rozpoczął się Piknik Lotniczy, który potrwa do końca weekendu.

Piknik lotniczy to nie tylko strawa dla miłośników lotnictwa, ale także wszystkich, rządnych plenerowych atrakcji.

- Zapraszamy na gminne lądowisko pod Świebodzicami, na którym mamy moc atrakcji dla każdego. Ciągle lądują nowe maszyny, a na gości czeka ogródek z pysznym jedzeniem oraz wiele stoisk militarnych i lotniczych. Zachęcam do obejrzenia zabytkowego samolotu z osobliwą historią, który pierwszy raz pojawił się na lądowisku - mówi Ilona Szczygielska z UM w Świebodzicach.

Mowa o samolocie transportowym An-2, którym podczas stanu wojennego w 1982 roku, załoga dokonała ucieczki z kraju do Austrii.

- Po wykonaniu międzylądowania na podkrakowskiej łące i zabraniu rodzin lotników, samolot wykonał lot na małej wysokości i doleciał do Austrii, lądując na lotnisku w Wiedniu. Samolot ten powrócił do Polski i od tamtej pory nazwany został ”Antkiem Wiedeńczykiem" - tłumaczy Dariusz Błaszczyk, prezes Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach.

Zwieńczeniem pierwszego dnia pikniku będzie występ zespołu Castle Dreams oraz emisja filmu "Dywizjon 303". Piknik potrwa do niedzieli (13 września) i zakończy się koncertem formacji Sakriversum uElectrogórale.

O tym, co jeszcze czeka na gości można usłyszeć w korespondencji red. Leonarda Jakuszczonka:
 


Tagi: