close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Będą nowe stawki opłat za śmieci! [AUDIO]

Będą nowe stawki opłat za śmieci! [AUDIO]

- Do 17 stycznia przygotujemy projekt zmiany płatności za śmieci. Na pewno będzie podwyżka – tłumaczył w Rozmowie Dnia Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. 28 zł – tyle ma wynieść  opłata na osobę za wywóz odpadów segregowanych.

 - To jest normalna cena w miasto-gminach, a wynika ona z tego, że musimy przeliczyć koszt wywozu w taki sposób na osobę, żeby kumulacja tych kwot dała wynik przetargu. Nie wolno gminie dopłacać z własnych środków, dlatego nie mamy wpływu na tą cenę – wskazał Zbigniew Suchyta.

To jednak nie koniec zmian. Korekcie może ulec także sposób naliczania opłat.

- Prawdopodobnie nie od 1 kwietnia, a od 1 lipca, jeżeli Rada Miejska się zgodzi, a konsultacje z mieszkańcami powiodą pozytywnie to chcemy przejść na system płatności za odpady, uzależniony od ilości zużytej wody, ponieważ nadal płacimy za tych, którzy się nie zadeklarowali – dodał burmistrz.

Metoda wydaje się najbardziej sprawiedliwa z wszystkich dopuszczalnych, ponieważ najlepiej odzwierciedla liczbę osób zamieszkujących lokal. Im więcej osób mieszka w nieruchomości, tym więcej wody zużywa, a jednocześnie produkuje śmieci.

Dotychczasowa metoda polega na wyliczaniu opłaty na na podstawie liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe i zależy przede wszystkim od uczciwości właścicieli nieruchomości przy wypełnianiu deklaracji, bowiem o ile w przypadku domów jednorodzinnych gmina jest w stanie zweryfikować prawidłowość deklaracji, o tyle w zabudowaniach wielorodzinnych jest to niemożliwe.

Burmistrz odniósł się także w Rozmowie Dnia do perspektywy szczepień przeciwko koronawirusowi w gminie Strzegom oraz do powrotu najmłodszych do szkół.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji:


Tagi: