close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Blisko 11 miliardów złotych dla Dolnego Śląska

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2022-12-08
  • whatshot 172
Blisko 11 miliardów złotych dla Dolnego Śląska

Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 wraz z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. Blisko 11 miliardów złotych zostanie wykorzystane na zrównoważony rozwój całego Dolnego Śląska. Taką informację  8 grudnia przekazał marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski wraz z wicemarszałkami: Grzegorzem Macko, Krzysztofem Majem i Tymoteuszem Myrdą na spotkaniu zorganizowanym w Świdnicy.

Radości z informacji nie kryje prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska. - Jako samorządowcy czekaliśmy na te decyzje od dwóch lat – mówi prezydent Świdnicy.

Fundusze europejskie będą wykorzystane m.in. na cele związane ze wspieraniem innowacyjności oraz przedsiębiorczości, poprawę efektywności energetycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii, transport, ochronę zdrowia, aktywizację zawodową, edukację oraz włączenie społeczne mieszkańców.

Prezydent Świdnicy wyraziła na spotkaniu obawę o wysokość wkładu własnego, który wynosi 30%. - Liczę jednak na to, że zarząd województwa i polski rząd przychylą się do próśb samorządowców, aby wspomóc samorządy w zorganizowaniu wkładu własnego – mówi Beata Moskal-Słaniewska.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że  Dolny Śląsk uzyskał drugą (po Śląsku) co do wielkości kwotę wsparcia dla regionu węglowego - 581 mln euro. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, bo tak będzie nazywał się nowy unijny instrument w ramach którego będą dostępne te pieniądze, będzie miał za zadanie wesprzeć rozwój subregionu wałbrzyskiego.

Środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji będą rozdysponowywane przez zarząd województwa dolnośląskiego poprzez dwie jednostki, z których jedna  zlokalizowana będzie w Świdnicy.

Fot.: Wiktor Bąkiewicz
Źródło: UM w Świdnicy (opr. red.)


Tagi: