close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Brakuje krwi w regionie!

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-07-15
  • whatshot 986
Brakuje krwi w regionie!

Okres wakacji to trudny czas dla banków krwi w kraju, dlatego m.in. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu apeluje o podzielenie się życiodajnym płynem. 26 lipca br. strzegomscy wolontariusze będą mieli okazję oddać krew w swoim mieście!

- Wakacje są dla pacjentów RCKiK bardzo trudne, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na krew,  natomiast spada ilość osób mogących ją oddać m.in. z uwagi na sezon urlopowy – tłumaczy Natalia Kozdrowiecka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Sytuacja w bankach krwi jest dramatyczna. Brakuje praktycznie wszystkich grup krwi. Ta rzeczywistość może mieć potencjalnie wpływ na każdego, ponieważ Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zaopatruje w krew i jej składniki 20 podmiotów leczniczych w regionie.

- Zapraszamy do oddawania krwi w Wałbrzychu oraz na naszych ekipach wyjazdowych m.in. w Jeleniej Górze, Kłodzku, Świdnicy, Dzierżoniowie. Harmonogram ekip wyjazdowych dostępny jest na naszej stronie www.rckik.walbrzych.pl – wskazuje Natalia Kozdrowiecka
 
Kto może oddać krew?

Osoba zdrowa, w wieku od 18 do 60 lat (w przypadku dawcy wielokrotnego za zgodą lekarza do 65 roku życia), ważąca powyżej 50 kg. Stan zdrowia dawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Nie trzeba znać swojej grupy krwi, aby zostać honorowym dawcą krwi!

Jak przygotować się do oddania krwi?
 
W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki). W dniu oddania krwi należy być wypoczętym, po lekkostrawnym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), ograniczyć palenie papierosów. Nie wolno zgłaszać się do oddania krwi po spożyciu alkoholu lub będąc chorym! Do oddania krwi należy zgłosić się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

Jak wygląda procedura oddania krwi?

- Rejestracja Dawcy na podstawie dokumentu tożsamości;

- Wypełnienie kwestionariusza – pytania dotyczą m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, pobytów za granicą, zabiegów kosmetycznych;

- Laboratorium – pobierana jest próbka krwi do badania;

- Badanie Lekarskie -  badanie ciśnienia krwi, weryfikacja kwestionariusza, skrócone badanie fizykalne;

- Pobieranie krwi – sam proces oddania krwi trwa ok 5 – 12 minut, odbywa się przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne!

- Odbiór ekwiwalentu kalorycznego, na prośbę dawcy: wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy. W czasie pandemii Dawcy przysługują dwa dni wolnego: w dniu oddania i w dniu następnym do godz. 24:00.
 
Najbliższa zbiórka krwi w Strzegomiu odbędzie się 26 lipca br. na plebanii przy ulicy Kościuszki 4. Życiodajnym płynem będzie można się podzielić od godziny 9.00 do 14.00. Szczegóły na plakacie:


Tagi: