close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Brakuje rodzin zastępczych w powiecie świdnickim [AUDIO]

Brakuje rodzin zastępczych w powiecie świdnickim [AUDIO]

Trwają poszukiwania kandydatów na stworzenie rodzin zastępczych w powiecie świdnickim, których wciąż brakuje w stosunku liczby do dzieci, potrzebujących natychmiastowego wsparcia. O problemie mówiły w Rozmowie Dnia członkini Zarządu Powiatu Świdnickiego - Alicja Synowska oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy – Beata Galewska.
 
- To jest duży problem, który z roku na rok wzrasta. Liczba postanowień sądu o umieszczeniu dzieci w pieczy zastępczej rośnie wręcz lawinowo, co bardzo uwidoczniło się w trakcie pandemii (…). My, jako powiat, mamy prężnie rozwinięty system pieczy zastępczej, bo mamy dosyć sporą ilość rodzin zawodowych i rodzin niezawodowych, rodzin spokrewnionych zastępczych, a także placówki opiekuńczo-wychowawcze, ale to cały czas nie zabezpiecza naszych potrzeb – tłumaczyła w Rozmowie Dnia Alicja Synowska z Zarządu Powiatu Świdnickiego.
 
Obecnie prawie 250 dzieci znajduje się w 163 rodzinach zastępczych na terenie powiatu. Warto podkreślić, że wśród tej liczby działa tylko 13 rodzin zawodowych i jest to wciąż za mało.
 
- Problem nie dotyczy tylko samego powiatu świdnickiego, ale w zasadzie jest to problem ogólnokrajowy. Otrzymujemy setki zapytań z innych powiatów, a także my pytamy inne powiaty o możliwość umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej – wskazała Beata Galewska z PCPR w Świdnicy.
 
Każda nowa rodzina zastępcza jest zatem na wagę złota, ponieważ pozwoliłaby na uniknięcie sytuacji, w której rodzeństwo musiałoby być rozdzielone, albo trafić w przypadkowe, odległe miejsce w kraju do rodzin dysponujących aktualnie wolnym miejscem.
 
- Osoby, które decydują się na bycie kandydatem, na rodzica zastępczego mogą liczyć na bardzo szerokie wsparcie i pomoc ze strony PCPR oraz powiatu – wskazała Alicja Synowska, wymieniając świadczenia finansowe i narzędzia dla przedstawicieli pieczy zastępczej.
 
Beata Galewska opisała w audycji także proces rekrutacji kandydatów na członków rodzin zastępczych oraz  odpowiedzialność członków pieczy zastępczej.

Zachęcamy do wysłuchania całej Rozmowy Dnia:


Tagi: