close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Dramatyczna sytuacja w Centrum Krwiodawstwa [AUDIO]

Dramatyczna sytuacja w Centrum Krwiodawstwa  [AUDIO]

Brakuje krwi dla pacjentów po wypadkach, przeszczepach i w trakcie leczenia chorób nowotworowych. O tym, że krwi nie da się wyprodukować, a jedynie można ją oddać, mówili goście Rozmowy Dnia, którymi byli Natalia Kozdrowiecka z RCKiK w Wałbrzychu oraz Janusz Grodzki i Marcin Rysiukiewicz z Klubu Honorowych Dawców Krwi „DAR” w Wałbrzychu.

Sytuacja w centrach krwiodawstwa jest dramatyczna. Brakuje praktycznie wszystkich grup krwi. Ta rzeczywistość może mieć potencjalnie wpływ na każdego, dlatego goście audycji apelowali o podzielenie się życiodajnym płynem.

- Wakacje są dla pacjentów RCKiK są bardzo trudne, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na krew,  natomiast spada ilość osób mogących ją oddać m.in. z uwagi na sezon urlopowy – tłumaczyła na antenie Natalia Kozdrowiecka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Na sytuację ma także wpływ epidemia koronawirusa, która zmieniając nawyki społeczeństwa, spowodowała spadek chętnych do oddawania krwi.

- Obecna sytuacja jest testem społecznej odpowiedzialności. Honorowi Dawcy Krwi, nie tylko pomagają pacjentom i przyczyniają się do ratowania ich zdrowia i życia, ale także są wolontariuszami w walce z koronawirusem – mówi Janusz Grodzki,  prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi „DAR” przy Zakładach Koksowniczych Victoria S.A. w Wałbrzychu.

Marcin Rysiukiewicz, członek Zarządu KHDK „DAR”, który także gościł na antenie, wielokrotnie podkreślał, że najważniejsze jest, aby przyjść pierwszy raz i oddać krew. Później staje się to dobrym nawykiem, bez którego trudno żyć.

Goście wyjaśnili także, że każda osoba, która odda krew do 30 września 2020r. może liczyć na nieodpłatną Kartę Grupy Krwi tzw. KrewKartę. Chęć posiadania wystarczy zgłosić w rejestracji w Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu w Wałbrzychu lub ekipom wyjazdowym.

Przypominamy, że krew można oddać codziennie w RCKiK w Wałbrzychu, przy ul. Chrobrego 31 w godz: 7.00- 13.30. oraz podczas akcji wyjazdowych (informacje na stronie www.rckik.pl).

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy:


Tagi: