close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Gabaryty lądują pod altanami i w piwnicach! [FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-10-14
  • whatshot 102
Gabaryty lądują pod altanami i w piwnicach! [FOTO]

Stare meble, elektroodpady, a także pozostałości po remontach można dostarczyć i nieodpłatnie pozostawić w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tymczasem wielu mieszkańców gminy Strzegom tzw. gabaryty pozostawia przy altanach śmietnikowych, albo w blokowych piwnicach. Koszty ich uprzątnięcia ponoszą wówczas wszyscy mieszkańcy.
 
- Nagminnie spotykamy się z problemem podrzucania starych mebli, pralek pod boksami śmietnikowymi, albo w częściach wspólnych korytarzy piwnicznych. Dzięki monitoringowi osiedla często udaje nam się ustalić sprawcę, ale jeżeli nie jest to możliwe, wówczas jesteśmy zmuszeni wywieść gabaryty na koszt spółdzielni, czyli mieszkańców – tłumaczy prezes SM w Świebodzicach Elżbieta Krzan i podkreśla, że nie pomagają prośby i apele.
 
Okazuje się, że podobnie jest w całej gminie. Burmistrz Strzegomia wielokrotnie wskazywał problem na antenie Radia Sudety 24 i zarządził akcję monitorowania miejsc, w których uporczywie podrzucane są śmieci.

- Lokalizacja kamer rotacyjnie się zmienia, a miejsca, w których są montowane pozostają tajemnicą. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wyrzucanie śmieci poza wyznaczonymi do tego miejscami jest karalne. Nie można postawić kanapy obok śmietnika czy altany śmietnikowej, poza terminem wskazanym w harmonogramie, albo ją podrzucić innej wspólnocie i liczyć na to, że ktoś ją wywiezie. Koszty ponoszą wówczas wszyscy mieszkańcy – mówi Zbigniew Suchyta burmistrz Strzegomia.

Przypominamy, że na terenie gminy Strzegom działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK), na którym od poniedziałku do piątku można legalnie i bez dodatkowych opłat pozostawić opony, gruz, meble i elektrośmieci, a tym samym uniknąć przykrych konsekwencji i wysokich kar grzywny, wynikających z wyrzucania śmieci poza wyznaczonymi do tego miejscami.
 


Tagi: