close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Gmina Strzegom przywraca kuchnie w placówkach oświatowych

Gmina Strzegom przywraca kuchnie w placówkach oświatowych

Wielu z nas pamięta czasy, gdy w szkolnej stołówce unosił się zapach obiadu, który budził apetyt uczniów już od rana.  Po wielu latach zdrowe i świeże posiłki, przygotowane przez doświadczone kucharki, wracają do szkół w gminie Strzegom. Jeszcze w tym roku kalendarzowym planowane jest otwarcie nowoczesnych kuchni i stołówek szkolnych w PSP nr 2 i PSP nr 3.   

Burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta informuje, że powrót do tradycyjnych kuchni szkolnych ma na celu poprawę sytuacji żywieniowej dzieci. - Dotychczasowe doświadczenia osób korzystających z usług firm cateringowych były bardzo zróżnicowane – według relacji mieszkańców jakość oferowanych posiłków nie zawsze była zadowalająca, niekiedy też ceny za posiłki były zbyt wysokie – podkreśla burmistrz i wskazuje, że wprowadzenie kuchni szkolnych umożliwi kontrolę nad jakością posiłków oraz ich składnikami.

Takie rozwiązanie pozwoli także na eliminację wszelkich problemów związanych z transportem i przechowywaniem posiłków, ale także wpłynie na ich koszt. – W gminnych placówkach oświatowych pobierane są opłaty od rodziców za tzw. wkład do kotła, a pozostałe koszty ponosi gmina Strzegom – dodaje Zbigniew Suchyta.

Warto również zaznaczyć, że gmina Strzegom dzięki środkom z własnego budżetu oraz pozyskaniu środków z budżetu państwa, inwestuje miliony złotych w remonty i wyposażenie pracowni kuchennych.
W ramach projektu pn. „Modernizacja i wyposażenie miejsc przygotowania i wydawania posiłków w Publicznych Szkołach Podstawowych nr 2 i nr 3 w Strzegomiu” zostaną wykonane roboty budowlane i instalacyjne. Zakupione zostanie także wyposażenie. Zadanie to zostało dofinansowane kwotą 2 mln złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład. W obu szkołach gruntownemu remontowi poddane zostaną także stołówki dla uczniów. Inwestycja ta została dofinansowana w kwocie ok. 160 tys. zł z programu pn. „Posiłek w szkole i w domu”.

Projektowane pracownie kuchenne będą wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne na wzór powstałych już kuchni w Publicznych Przedszkolach nr 1 i nr 3 w Strzegomiu.

źródło: Gmina Strzegom (opr. red.)


Tagi: