close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Gminy Dobromierz, Świebodzice i Świdnica na szlaku Cyklostrady Dolnośląskiej [AUDIO+FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-11-23
  • whatshot 646
Gminy Dobromierz, Świebodzice i Świdnica na szlaku Cyklostrady Dolnośląskiej [AUDIO+FOTO]

Kolejne samorządy deklarują współpracę przy realizacji sieci regionalnych tras rowerowych, które połączą się z traktami krajowymi i międzynarodowymi. W ramach projektu Trasy Kamiennej i Sudeckiej partnerami Cyklostrady Dolnośląskiej zostały m.in. gminy: Dobromierz, Świebodzice i Świdnica.

Trasa Kamienna będzie wiodła od granicy z Czechami do Legnicy i jest nowym elementem powstającej w regionie Cyklostrady. Deklarację współpracy przy realizacji odcinka podpisali samorządowcy z gmin Dobromierz, Jawor, Krotoszyce, Legnica, Lubawka, Paszowice oraz gmina wiejska Kamienna Góra.

- Bardzo nas cieszy, że tak ważna ścieżka rowerowa przebiega przez gminę Dobromierz – wskazuje wójt Jerzy Ulbin, wymieniając miejscowości: Czernica, Gniewków, Dzierzków, Roztoka i Kłaczyna, które przetnie szlak.


Na Trasie Sudeckiej II, liczącej ok. 110 km,  znalazły się m.in. gmina Świebodzice i Świdnica. Jak podkreśla Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic, szlak rowerowy, łączący się z trasą międzynarodową, będzie znakomitą promocją dla miasta.


Warty około 850 milionów złotych i liczący ponad 1800 km projekt, realizowany przez samorząd województwa, poprawi dostępność transportową regionu, zintegruje lokalne drogi rowerowe i powiąże je z dolnośląską siecią kolejową. 

-To nasz wspólny projekt tworzony z myślą o rozwoju przyjaznej środowisku formy mobilności, promowaniu wśród mieszkańców aktywnego spędzania wolnego czasu oraz poprawie dostępności transportowej – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Cyklostrada Dolnośląska ma pełnić nie tylko funkcję rekreacyjną, ale będzie stanowiła ważny element lokalnej sieci transportowej. Rower jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, coraz częściej jest wybierany w codziennych dojazdach do pracy i szkoły. Dzięki temu główne trasy rowerowe regionu mogą służyć zarówno turystyce, jak i komunikacji.

Fot.:UMWD


Tagi: