close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Granitowa obwodnica ominie Strzegom!

  • Wydarzenia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-07-17
  • whatshot 867
Granitowa obwodnica ominie Strzegom!

- To będzie jedna z najważniejszych inwestycji, realizowanych na terenie gminy - powiedział Zbigniew Suchta, burmistrz Strzegomia. Chodzi o długo wyczekiwaną obwodnicę Strzegomia, która od lat jest priorytetową inwestycją drogową dla miasta. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to jest szansa, że za ok. 4 lata nastąpi rozpoczęcie budowy.

- Konieczność budowy obwodnicy jest niezbędna, żeby odciążyć Strzegom oraz sąsiadujące miejscowości z intensywnego ruchu samochodowego, w szczególności związanego z transportem granitu z okolicznych kopalń – mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. – Wiem, jak istotna jest ta sprawa dla komfortu życia mieszkańców, dlatego cieszę, że wraz z samorządem województwa dolnośląskiego udało nam się dogadać w tej sprawie.
 
Temat obwodnicy, która miała powstać w ciągu drogi wojewódzkiej nr 374 i drogi krajowej nr 5 przewija się od przeszło 15 lat w dokumentach planistycznych województwa. Strzegomianie niejednokrotnie kierowali pisma w tej sprawie oraz zbierali podpisy z poparciem. Kilka lat temu zapowiadali nawet protest z blokadą drogi wojewódzkiej. Dopiero teraz plan się urealnił.
 
- Podziękowania kieruję w kierunku zarządu województwa dolnośląskiego oraz wicemarszałka Tymoteusza Myrdy za wsparcie i decyzję w sprawie tej inwestycji - dodaje burmistrz.
 
W trakcie specjalnej wizyty terenowej zarząd województwa przekonał się o słuszności tej sprawy oraz o skali problemów mieszkańców gminy, z której co roku wywożonych jest 4 mln ton kruszyw. Dzięki temu możliwe było przekonanie sejmiku województwa o pilnej potrzebie wykonania projektu i decyzji środowiskowej obwodnicy.  
 
Granitowa obwodnica wyprowadzi transport górniczy nie tylko z terenu gminy Strzegom, ale także gmin Dobromierz i Mściwojów, co daje ponadlokalny charakter inwestycji. Jedna z koncepcji przebiegu obwodnicy mówi o szlaku rozpoczynającym się od skrzyżowania drogi wojewódzkiej 374 w kierunku na Stanowice - Olszany i dalej w stronę miejscowości Stawiska.  Dalej droga biegłaby za Stawiskami, pomiędzy Żelazowem a Kostrzą, następnie pomiędzy kamieniołomem „Zimnik 1” i „Zimnik 2”, aż do Siekierzyc. Zaproponowano także różne warianty włączenia istniejących dróg lokalnych do nowo projektowanej obwodnicy.

Pobierz: PLAN PRZEBIEGU OBWODNICY


Tagi: