close
Tanie Zaakwaterowanie
userad56
Reklama
userad57
Reklama
userad58
Reklama
userad59
Reklama

Jaka szczoteczka dla dziecka – soniczna czy elektryczna?

  • Styl Życia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2024-03-28
  • whatshot 438
Jaka szczoteczka dla dziecka – soniczna czy elektryczna?

Oczywiste jest to, że zęby dziecka (nawet mleczne, które niebawem i tak wypadną) wymagają odpowiedniej pielęgnacji. To, jak dbamy o jamę ustną w dzieciństwie, ma wpływ na stan naszego uzębienia w przyszłości, dlatego też powinniśmy zapewnić swoim pociechom jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju zębów. Bardzo ważne jest zaopatrzenie dziecka w najwyższej jakości szczoteczkę z silniczkiem elektrycznym. Producenci tego typu przyrządów oferują modele przeznaczone już dla najmłodszych użytkowników. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jaka szczoteczka dla dziecka będzie najlepsza – soniczna czy elektryczna.

Szczoteczka soniczna, choć zaliczana jest do grupy szczoteczek elektrycznych, to wyróżnia się zastosowaną w niej technologią soniczną oraz podłużną główką czyszczącą. Jest to urządzenie przeznaczone do kompleksowej higieny jamy ustnej, wykorzystujące w swojej pracy fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Drgania generowane przez główkę szczoteczki docierają na odległość 4 mm od zakończenia włosia, dzięki czemu usuwają bakterie skutecznie i zarazem delikatnie. W trakcie jej pracy cząstki śliny, wody i pasty do zębów łączą się ze sobą, a powstałe w wyniku tego zjawiska malutkie pęcherzyki rozchodzą się po całej jamie ustnej, trafiając nawet do trudno dostępnych miejsc, takich jak np. przestrzenie międzyzębowe.

Szczoteczki soniczne niezwykle precyzyjnie czyszczą jamę ustną z płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pokarmowych, a wpływa na to prędkość ich pracy, która wynosi nawet 96 000 ruchów na minutę. Osoba, która sięgnie po tego typu urządzenie, ma do wyboru zazwyczaj kilka trybów pracy, a wśród nich: codzienne czyszczenie, delikatne czyszczenie, wybielanie, polerowanie szkliwa czy pielęgnacja dziąseł. Szczoteczka soniczna często wyposażona jest także w funkcje zapewniające komfort użytkowania. To np. timery, które odmierzają czas niezbędny do dokładnego umycia zębów, a także wszelkiego rodzaju czujniki i wskaźniki. Ponadto prawie w każdym zestawie z dowolną szczoteczką soniczną można znaleźć końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu, które wspierają działanie poszczególnych trybów. Opisywane przyrządy świetnie sprawdzą się u osób leczących się ortodontycznie oraz borykających się z krwawieniem dziąseł bądź nadwrażliwością zębową.

W jaki sposób działa szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna, często zwana rotacyjną, to urządzenie przeznaczone do mycia zębów za pomocą ruchów obrotowo-oscylacyjnych, a czasami także ruchów pulsacyjnych. Niektóre modele działają dzięki ładowaniu indukcyjnemu, a jeszcze inne swoją pracę zawdzięczają bateriom jednorazowym. Szczoteczki elektryczne oferują, podobnie jak szczoteczki soniczne, kilka trybów pracy oraz nowoczesne funkcje, które usprawniają cały proces mycia zębów. Są to m.in. czasomierze, czujnik kontroli nacisku, wskaźnik zużycia włosia czy możliwość połączenia urządzenia z aplikacją w smartfonie. Do każdej szczoteczki elektrycznej producent dołącza końcówki wymienne, np. do codziennej pielęgnacji, do wybielania zębów, do polerowania szkliwa, do zębów wrażliwych itd. Prędkość pracy w szczoteczkach elektrycznych jest dużo niższa niż w szczoteczkach sonicznych i oscyluje w granicach kilku/kilkunastu tysięcy ruchów na minutę.

Szczoteczka elektryczna, choć działa dużo wolniej, to i tak pozwala nam na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Kształt jej główki czyszczącej jest okrągły, dzięki czemu włókna obejmują ząb z każdej strony i precyzyjnie go oczyszczają. Standardowe modele szczoteczek elektrycznych zbudowane są z kilku elementów: stacji akumulatorowej z cewką indukcyjną, wodoodpornej rękojeści oraz osadzonej na niej główki. Końcówka powinna być wymieniana co trzy miesiące (tak samo jak w szczoteczkach sonicznych), gdyż znajdujące się na niej włókna ulegają zniszczeniu.

Jaka powinna być szczoteczka do zębów dla dziecka?

Nieważne, czy chcesz kupić szczoteczkę soniczną, czy też elektryczną dla swojego dziecka, urządzenie przeznaczone dla najmłodszych użytkowników powinno wyróżniać się kilkoma cechami. Jego składowe elementy muszą być odpowiednio mniejsze – zarówno korpus, jak i główka czyszcząca – aby możliwe było swobodne manewrowanie szczoteczką w jamie ustnej. Dodatkowo rękojeść powinna być pokryta antypoślizgowym materiałem, aby dobrze trzymało się w dłoni i nie wypadało z niej podczas szczotkowania zębów. Oprócz tego szczoteczka soniczna lub też szczoteczka elektryczna dla dzieci nie może poruszać się z taką samą prędkością, co przyrządy stworzone dla dorosłych, gdyż jej szybka praca mogłaby wówczas uszkodzić delikatne szkliwo zębowe czy wrażliwe dziąsła. Bardzo ważne jest również to, aby włókna główki czyszczącej nie były zbyt twarde. Przykłady najpopularniejszych szczoteczek sonicznych dla dzieci to np. Szczoteczka SMilesonic Kids dostępna na stronie https://smilesonic.com/pl/produkt/smilesonic-kids/ lub Philips Sonicare For Kids.

Niektóre szczoteczki dla dzieci wyposażone są w możliwość połączenia ich z aplikacją w smartfonie oraz monitorowania całego procesu mycia zębów. Takie rozwiązanie pozwala nauczyć dziecko prawidłowych nawyków higienicznych. Oprócz tego szczoteczka dla dzieci ma zachęcać do regularnej higieny jamy ustnej, dlatego jej obudowa powinna być była kolorowych, bajkowych motywów.

Jaką szczoteczkę dla dziecka wybrać – soniczną czy elektryczną?

Oferta szczoteczek do zębów dla dzieci dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Znajdziemy wśród nich zarówno szczoteczki rotacyjne, jak i szczoteczki soniczne. Te pierwsze czyszczą zęby mechanicznie, natomiast te drugie wprawiają włókna w drgania, pozwalając im wymiatać bakterie oraz resztki pokarmowe.

Działanie szczoteczek sonicznych dociera nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. do przestrzeni międzyzębowych. Mimo tego, że są one często uważane za dokładniejsze, to pamiętajmy, że szczoteczki elektryczne (rotacyjne) także wykazują wysoką skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej oraz różnych osadów. Okazuje się, że najważniejsze nie jest to, czym szczotkujemy swoje zęby, ale to, w jaki sposób to robimy. Dlatego tak istotne są opanowanie odpowiedniej techniki mycia oraz nauka najważniejszych zasad higienicznych. Nie możemy zapominać również o systematyce – zęby powinny być oczyszczane przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szukając najlepszego urządzenia dla swojej pociechy, miej na uwadze fakt, iż zarówno szczoteczki soniczne, jak i szczoteczki elektryczne gwarantują zdecydowanie większą wydajność oraz precyzję oczyszczania niż tradycyjne szczoteczki manualne.

Artykuł sponsorowany


Tagi: