close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Jedni sprzątają, inni śmiecą. Niektóre miejsca w Strzegomiu kłują w oczy [FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2022-09-20
  • whatshot 243
Jedni sprzątają, inni śmiecą. Niektóre miejsca w Strzegomiu kłują w oczy [FOTO]

Butelki, puszki, opakowania po papierosach i słodyczach można znaleźć w wielu miejscach Strzegomia. Nie dalej, jak w ubiegłym tygodniu mieszkańcy ochoczo włączyli się w akcję pn. „Sprzątanie Świata – Polska” i zlikwidowali bałagan w wielu zakątkach miasta. Po kilku dniach powrócił przykry widok.

- Za kioskiem w Rynku jest prawdziwa melina. Najgorsze, że to miejsce pełni niczym w średniowieczu rolę miejskiej toalety – wskazuje pani Bożena, mieszkanka ul. Dąbrowskiego w Strzegomiu. Park Strzegomskie Planty, ul. Legnicka, Kochanowskiego czy Dworcowa także mają swoje „ulubione” przez śmieciarzy miejsca.

Można byłoby mieć pretensje do służb odpowiedzialnych za czystość w mieście, jednak obraz zaśmieconych miejsc nie jest efektem odpadów wysypujących się z przewróconego przez wiatr kosza, a jedynie niepochlebną laurką naszej kultury i wychowania.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że rząd jest coraz bliżej wprowadzenia kaucji za puszki i plastikowe butelki, a niedawno znowelizował ustawę, mającą na celu przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. Tym samym stawka kary grzywny za zaśmiecanie miejsc publicznych wzrosła do 5 tys. zł. Pozostaje mieć nadzieję, że takie narzędzia przyniosą zamierzony efekt. Póki co, jedno jest pewne, ochrona środowiska to jedna z ważniejszych kwestii, jaka powinna zajmować społeczeństwo. To, w jaki sposób będziemy traktować otaczającą nas przyrodę, ma wpływ na życie wszystkich ludzi na naszej planecie. Z tego powodu warto edukować w tym zakresie dzieci i dawać świetny przykład swoim postępowaniem.


Tagi: