close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Karta EKUZ i zagraniczny wyjazd – czy to ma sens?

  • Styl Życia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-10-13
  • whatshot 1698
Karta EKUZ i zagraniczny wyjazd – czy to ma sens?

Wyjazdy poza granice Polski wciąż są bardzo popularne, szczególnie jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju wakacje oraz ferie zimowe. Ludzie chcą zwiedzić inne kraje pomimo panującej na świecie pandemii. Czy jednak jest sposób, żeby zabezpieczyć swoje zdrowie na czas wyjazdu? Więcej dowiesz się z tego tekstu.

Karta EKUZ – pomoc w potrzebie

Wyjazd poza granice Polski zawsze wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Z tego też powodu powstała Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która ma za zadanie umożliwić dostęp do publicznej opieki zdrowotnej dla wszystkich, którzy posiadają dokument. Ważne jest jednak to, że wraz z tym przywilejem wiąże się również jeden obowiązek. Chodzi o konieczność partycypowania w opłacie za wizytę u lekarza. Możesz się z tym spotkać tylko w niektórych krajach takich jak np. Francja. Sprawdź, gdzie wyrobić EKUZ w Poznaniu: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-poznaniu/.

Gdzie można leczyć się z kartą EKUZ?

Zgodnie ze swoją nazwą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Mając więc w kieszeni dokument, możesz leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Pamiętaj, że posiadaczem karty może stać się tylko osoba posługująca się paszportem jednego z wymienionych wyżej krajów.

Kiedy EKUZ nie zadziała?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje swoim zakresem ochrony wszystkiego, co może Ci się przydać. W odróżnieniu od polisy turystycznej, mając EKUZ, nie licz na finansowanie:

- zabiegów planowanych,
- zabiegów, które nie są koniecznością,
- OC,
- transportu medycznego do Polski,
- transportu zwłok,
- ratownictwa,
- rekompensaty z powodu opóźnionego lotu lub zagubionego bagażu.

Jak wygląda wyrabianie karty?

Cały proces jest bardzo prosty i co najważniejsze szybki. Jedyne co musisz zrobić to złożyć wypełniony wniosek do jednego z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Dokument możesz dostarczyć osobiście, poprzez tradycyjną pocztę, wiadomość e-mail lub Elektroniczną Skrzynkę Podawczą na platformie ePUAP. Co najważniejsze, wyrobienie oraz korzystanie z karty są całkowicie bezpłatne. Czas oczekiwania na dokument zazwyczaj nie przekracza kilku dni roboczych, ale pamiętaj, że jeśli złożysz wniosek w sezonie urlopowym, musisz liczyć się z koniecznością dłuższej realizacji zlecenia. Czytaj więcej na stronie: https://ekuz.com.pl

EKUZ jest bardzo dobrym sposobem na zadbanie o swoje bezpieczeństwo podczas zagranicznego wyjazdu. Jeśli jednak zależy Ci na rozszerzeniu zakresu ochrony o np. prywatną opiekę medyczną, OC, NNW itp., dobrym pomysłem wydaje się wykupienie polisy turystycznej. Połączenie tych dwóch produktów sprawi, że uzyskasz wszystko, czego możesz potrzebować w czasie urlopu.

Artykuł sponsorowany


Tagi: