close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Komentują rzeczywistość na murach [AUDIO+FOTO]

Komentują rzeczywistość na murach [AUDIO+FOTO]

Projekty artystyczne, edukacyjne, historyczne i społeczne to cele działalności Fundacji Inicjatywa B, która stara się w twórczy sposób komentować rzeczywistość w gminie Żarów. Członkowie organizacji wykonali ostatnio spektakularny mural pn. „Szamotownia”.

5 sierpnia gościem audycji To Warto Wiedzieć był Tomasz Nycz, prezes Fundacji Inicjatywa B, który podsumował ostatnie działania i zdradził plan na realizację kolejnych projektów.

- W Żarowie można spotkać wiele miejsc, które straciły swój blask. Są to przeróżne mury lub ściany szczytowe budynków, miejsca przyparkingowe oraz obiekty prywatne, mogące zyskać nowe życie. W naszej przestrzeni brakuje sztuki, która wpłynęłaby bezpośrednio na estetykę miasta, dlatego też postanowiliśmy tuż obok codzienności stworzyć nowy „Widok” Żarowa. Po realizacji muralu „Silesia / DZCH”, cieszącego się uznaniem mieszkańców miasta, przyszła kolej na drugą industrialną realizację, która  poświęcona jest byłym i obecnym pracownikom żarowskiej fabryki znanej szerzej, jako „Szamotownia” – tłumaczy Tomasz Nycz.

Mural powstał w nocy z 24 na 25 lipca i został wykonany techniką mapowania i odwzorowania zaprojektowanych wcześniej kształtów. „Widok miejski” o powierzchni 55 m2 jest swoistym kolażem, który składa się z materiałów archiwalnych „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” tj. przedwojennych planów sytuacyjnych fabryki, pocztówek, postaci C. Kulmiza oraz innych zabiegów graficznych.

Fot. Fundacja Inicjatywa B
Całość rozmowy tutaj:


Tagi: