close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Krwi nie da się wyprodukować. Trzeba się nią podzielić! [AUDIO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-11-16
  • whatshot 1019
Krwi nie da się wyprodukować. Trzeba się nią podzielić! [AUDIO]

Od 22 listopada rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa . Jest to polskie święto, ustanowione dla docenienia osób oddających krew. Jest to również świetna okazja do tego, aby zrobić pierwszy krok i podzielić się życiodajnym płynem z innymi.

Krwi nie da się wyprodukować, ani zastąpić niczym innym - trzeba ją po prostu oddać. Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz podczas akcji wyjazdowych zgłasza się dziennie ok. 100 osób. Jak przekonuje Karolina Stefańska z RCKiK, to jednak wciąż za mało.


Krew może oddać osoba zdrowa w wieku od 18 do 60 lat (w przypadku dawcy wielokrotnego za zgodą lekarza do 65 roku życia), ważąca powyżej 50 kg. -Przed oddaniem krwi należy się wyspać, nawodnić organizm oraz zjeść normalne, zdrowe śniadanie – radzi Wojciech Bonior z RCKiK w Wałbrzychu.

 
Po oddaniu krwi, każdy może liczyć na liczne przywileje. Jednym z nich są dwa dni wolnego od pracy. -Dzień wolnego przysługuje w dniu oddania oraz w dniu następnym i obejmuje wszystkich krwiodawców – tłumaczy  Natalia Kozdrowiecka z RCKiK w Wałbrzychu.


Systematyczne oddawanie krwi to droga, aby stać się nie tylko honorowym, ale i zasłużonym dawcą krwi. Takim osobom przysługują dodatkowe przywileje.

- Najbliższa zbiórka krwi w Strzegomiu odbędzie się 29 listopada – informuje Wojciech Bonior i zachęca jednocześnie do odwiedzenia punktu w Świdnicy, który w każdy czwartek czeka na wolontariuszy.


Kolejna zbiórka krwi odbędzie się 28 grudnia przy hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.


Tagi: