close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Marcinowice: Protest rolników zyskuje na sile. Postanowili opłacić podatek rolny w naturze [FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2024-02-23
  • whatshot 741
Marcinowice: Protest rolników zyskuje na sile. Postanowili opłacić podatek rolny w naturze [FOTO]

Rolnicy podczas piątkowego protestu w Marcinowicach i drodze krajowej nr 35 akcentowali najważniejsze postulaty trwającego od końca stycznia ogólnopolskiego strajku. Apelowali też do lokalnych samorządowców w sprawie wysokości podatku rolnego, który postanowili symbolicznie opłacić wyładowując pszenicę pod Urzędem Gminy Marcinowice.

Do ogólnopolskich postulatów rolnicy dołożyli w ten sposób lokalne żądanie. Dotyczy ono wysokości podatku rolnego w 2024 roku, który w wielu gminach został podwyższony do maksymalnego dopuszczalnego poziomu. – Większość gmin potraktowała rolników jako dojne krowy i ustanowiła podatek na maksymalnej stawce, wiedząc, że ceny zbóż gwałtownie spadły (…). Dlatego przyjechaliśmy dzisiaj symbolicznie zapłacić pszenicą podatek do Urzędu Gminy – wskazywał Grzegorz Guzik, rolnik z powiatu świdnickiego.

Przed siedzibą urzędu z rolnikami spotkał się wójt gminy Marcinowice Stanisław Leń. Tłumaczył on, że decyzję o wprowadzeniu maksymalnej stawki podatku rolnego, która ustalona jest na podstawie ogłaszanej przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego średniej ceny skupu żyta, podjęła większość gmin. – Z tego co wiemy ministerstwo zapowiada, że będą rekompensaty dla rolników w formie wypłaty przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeżeli będzie potrzeba, to my też w jakiś sposób będziemy pomagać. Zawsze jesteśmy otwarci na rozmowy – mówił wójt.

W piątek rolnicy przez kilka godzin poruszali się drogą krajową nr 35 między Marcinowicami a Tworzyjanowem, a następnie blokowali ruch na "trzydziestce piątce" w Marcinowicach – co pewien czas przepuszczając pojazdy stojące w korku. Kontynuacja protestu planowana jest na przyszły tydzień. Od poniedziałku (26 lutego) do czwartku (29 lutego) rolnicy będą codziennie blokować główne skrzyżowanie w Marcinowicach w godzinach od 13.00 do 17.00.


Tagi: