close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Nieznana twarz Gross-Rosen. Agnieszka Dobkiewicz pisze o kobietach z obozu [AUDIO]

Nieznana twarz Gross-Rosen. Agnieszka Dobkiewicz pisze o kobietach z obozu [AUDIO]

- Chciałam pokazać zupełnie nieznaną twarz Gross-Rosen i to jest właśnie kobieca twarz. – mówiła na antenie Agnieszka Dobkiewicz, podsumowując pracę nad nową książką pt. „Dziewczyny z Gross-Rosen”. Świdnicka dziennikarka i reportażystka, przywraca w publikacji pamięć o więźniarkach obozu.

„Dziewczny z Gross-Rosen” to pokłosie książki pt. „Mała Norymberga”, stanowiącej zbiór reportaży o niemieckich zbrodniarzach, sądzonych tuż po wojnie w Świdnicy. Nowa publikacja Agnieszki Dobkiewicz skupia się zaś na dramatycznych losach sześciu bohaterek – więźniarek obozu.                                                            

- „Dziewczyny z Gross-Rosen” to jest pomysł Wydawnictwa Znak Horyzont. Zaproponowano mi napisanie tej książki, już w trakcie tworzenia „Małej Norybergi”, więc to nie jest mój wybór. Ja bym się chyba na taką książkę nie zdecydowała, a dzisiaj (…) nawet żałuję, że to nie była moja pierwsza książka (…). Pisanie o kobietach, przypominanie ich historii może być szczególnie ważne. W moim przypadku było na pewno (…). Chciałam pokazać zupełnie nieznaną twarz Gross-Rosen i to jest właśnie ta twarz kobieca. – tłumaczyła Agnieszka Dobkiewicz.

Autorka podkreśliła w audycji, jak ważne jest odsłanianie kulisów działalności obozu i ukazywanie go z różnych perspektyw na rzecz uczczenia pamięci ofiar.

- Cierpnie nie ma sensu, jeżeli się potem o tym nie mówi. To jest taki nasz ukłon w stosunku do ofiar tego co się wydarzyło w latach 40. i przeszło nad Polską. – dodaje autorka.

Historie bohaterek „Dziewczyn z Gross-Rosen” są opisane w formie reportaży i zostały stworzone w oparciu o dokumenty archiwalne oraz sprawdzone przekazy. Premiera książki przewidziana jest na 1 września tego roku. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji:


Tagi: