close
Tanie Zaakwaterowanie
userad56
Reklama
userad57
Reklama
userad58
Reklama
userad59
Reklama

Niezwykły jubileusz Katarzyny Wandy Czyż [FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2025-12-01
  • whatshot 282
Niezwykły jubileusz Katarzyny Wandy Czyż [FOTO]

Grono stulatków w powiecie świdnickim powiększyło się – do grona seniorów dołączyła Katarzyna Wanda Czyż ze Świebodzic. 1 grudnia 1925 roku przyszła na świat i w tym roku świętowała okrągły jubileusz w gronie rodziny i gości.

Pani Katarzyna urodziła się w Stygach, a młodość spędziła w dramatycznych realiach II wojny. W 1944 roku uciekła z rodziną przed ukraińskimi nacjonalistami do Rzeszowa, gdzie później poznała swojego przyszłego męża, Macieja Ludwika Czyża. Ślub wzięli w 1948 roku na Dolnym Śląsku w Słotwinie, po czym osiedlili się na Cierniach pod Świebodzicami, gdzie przeżyli całe życie. Pani Katarzyna pracowała w miejscowej branży cukierniczej – najpierw w spółdzielni przy ul. Wałbrzyskiej, później w „Śnieżce”. Dziś jest nestorką rodu i ostatnią żyjącą z rodzeństwa. Choć od 1995 roku jest wdową, otacza ją kochająca rodzina: córka, 5 wnuków i 8 prawnuków.

1 grudnia jubilatkę odwiedzili wiceburmistrz Świebodzic Tobiasz Wysoczański, kierownik Urzędy Stanu Cywilnego w Świebodzicach Aleksandra Szynecka oraz ks. kanonik Zdzisław Wojtowicz. Włodarz przekazał na ręce pani Katarzyny, oprócz życzeń, prezentu i kwiatów, listy gratulacyjne od Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska i Wojewody Dolnośląskiej Anny Żabskiej.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z sierpnia br., na Dolnym Śląsku żyło ponad 440 osób, które ukończyły 100 lat. Region zajmuje pod tym względem trzecie miejsce w Polsce.

źródło: UM w Świebodzicach


Tagi: