close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Obchody Dnia Sybiraka w Strzegomiu [FOTO]

  • Wydarzenia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-09-17
  • whatshot 367
Obchody Dnia Sybiraka w Strzegomiu [FOTO]

Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka i 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę miały wymiar symboliczny. 17 września przedstawiciele Koła Związku Sybiraków oraz uczniowie PSP nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bezimiennej Matki Sybiraczki.

Krótkie, plenerowe spotkanie uczniów z obecnymi pod pomnikiem bohaterami, walczącymi z okrucieństwem Syberii, było żywą lekcją historii. Z uwagi na pandemię koronawirusa, zabrakło zwyczajowej akademii, która odbywała się od przeszło 15 lat w PSP nr 4 im Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu. Nie było także uroczystych przemówień i wręczenia odznaczeń.

- 17 września wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny wkroczyły do Polski, rozpoczynając najkrwawszy, czwarty zabór. W 81. rocznicę Napaści Sowieckiej Rosji na Polskę pragniemy oddać hołd i tradycyjnie złożyć kwiaty oraz zapalić symboliczne znicze - powiedział Jerzy Orabczuk, prezes Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu.

W obchodach Dnia Sybiraka uczestniczyli Jerzy Orabczuk – prezes wraz z przedstawicielami Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu, Wiesław Witkowski - zastępca burmistrza Strzegomia, Janina Klonowska - dyrektor, nauczyciele i uczniowie z PSP nr 4 w Strzegomiu.
 
Przypomnijmy, 1 i 17 września 1939 roku to daty wyznaczające początek XX-wiecznej gehenny Polaków. Dokładnie 81 lat temu dwa zbrodnicze totalitaryzmy, niemiecki i sowiecki, na dobre rozpoczęły swoją ekspansję. Polska stała się pierwszą ofiarą ich zbrodniczych, militarnych planów. W 1939 roku, po dwudziestu latach niepodległego rozwoju, Rzeczpospolita Polska po raz kolejny zniknęła z mapy świata.
 


Tagi: