close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

  • Wydarzenia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-11-11
  • whatshot 300
Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Tegoroczne obchody w Strzegomiu, tak jak w wielu innych miastach, odbyły się w ograniczonej formie i przeniosły się do sieci.

11 listopada o godzinie 11.30 przedstawiciele wielu organizacji złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Strzegomiu, a o godzinie 12.00 w Bazylice Mniejszej odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem biskupa świdnickiego.

W wydarzeniu wziął udział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, który wielokrotnie podkreślał ważność Narodowego Święta Niepodległości w kontekście wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, przekazującej młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej w okresie niewoli.

Za przykładem wielu miast, część strzegomskich wydarzeń przeniosła się do sieci. Związek Strzelecki Oddział Strzegom przygotował koncert patriotyczny, który będzie transmitowany od godziny 17.00 do sieci Internet. Występ będzie można obejrzeć za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook na fanpejdżach Związku Strzeleckiego oraz Strzegomskiego Centrum Kultury.

Podobnie wyglądały obchody święta w powiecie. Świdniczanie nie mieli szansy na udział w zwyczajowym Biegu Niepodległości oraz miejskich uroczystościach, a wiele wydarzeń patriotycznych odbywało się wirtualnie, dzięki działaniom Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Przed Świebodzickim Ratuszem została ustawiona wystawa poświęcona procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej pod nazwą „Tak powstawała Niepodległa”.

Jaworzyna Śląska nie zrezygnowała z tradycyjnego Biegu Niepodległości, ale zmieniła jego formułę na aktywność indywidualną, polegającą na przebiegnięciu samodzielnie dowolnie wybranego przez siebie dystansu w okresie przed Narodowym Świętem Niepodległości.

Gmina Dobromierz zrezygnowała z obchodów, umieszczając stosowny komunikat i zachęciła mieszkańców do pozostania w domach, a uczczenia święta przez wywieszenie flagi państwowej.


Tagi: