close
Tanie Zaakwaterowanie
userad56
Reklama
userad57
Reklama
userad58
Reklama
userad59
Reklama

Od 36 lat walczą w powiecie świdnickim o godność osób z niepełnosprawnością intelektualną [AUDIO+FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2023-11-29
  • whatshot 2486
Od 36 lat walczą w powiecie świdnickim o godność osób z niepełnosprawnością intelektualną [AUDIO+FOTO]

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia działalności. Z tej okazji funkcjonujące od 36 lat Koło w Świdnicy zorganizowało uroczystą galę. Podczas niej podsumowano działalność organizacji oraz wręczono pamiątkowe medale „Fideliter et Constanter". Wydarzenie zwieńczyły występy artystyczne podopiecznych i urodzinowy tort.



Ewa Kowalska - przewodnicząca świdnickiego koła PSONI podkreśla, że godność i szczęście osoby z niepełnosprawnością intelektualną są misją stowarzyszenia. – My po prostu od lat jesteśmy pełnoprawnym pełnomocnikiem tych osób, które rzeczywiście są wykluczone społecznie, wiec my o to dbamy, żeby nie były (…). Pokazujemy, że osoba z niepełnosprawnością intelektualną nie jest innym człowiekiem – dodaje prezes Ewa Kowalska.



Wydarzenie odbyło się 29 listopada w świdnickim Teatrze Miejskim. Uczestniczyli w nim, oprócz organizatorów, przyjaciół i rodziców, reprezentanci Zarządu Głównego PSONI oraz placówek stowarzyszenia.



Podczas jubileuszu PSONI wyróżniło szczególnie zasłużone osoby medalami „Fideliter et Constanter”. W tym gronie znaleźli się: Jolanta Dziekańska-Denes, Jadwiga Roniewska-Ciupiak, Katarzyna Walczak, Szymon Majcherczyk, Marta Kubisztal i Łukasz Zalas. Zarząd świdnickiego koła podziękował samorządowcom, przedstawicielom instytucji publicznych i prywatnych firm, szkołom, darczyńcom, pracownikom i współpracownikom, wręczając pamiątkowe dyplomy.

PSONI to najstarsza i największa organizacja pozarządowa działająca w Polsce, która wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną . PSONI to 117 Kół Terenowych w całej Polsce oraz Biuro Zarządu Głównego w Warszawie, 417 placówek, w których wsparcie otrzymuje około 30 tysięcy osób z niepełnosprawnością intelektualną w każdym wieku.

fot. Sebastian Tyniecki


Tagi: