Od piątku ruszają plenerowe spotkania z „Okiem”, czyli Żarowski Festiwal Filmowy [FOTO]
Zbliża się kolejna edycja bliskiego spotkania z „Okiem”, czyli Żarowski Festiwal Filmowy. W tym roku pokazy zawitają do dwóch lokalizacji w Żarowie oraz Mrowin i Łażan. Pierwsze plenerowe kino już w najbliższy weekend – 4 i 5 lipca. Widzów będzie dowoził żółty "school bus".
Plenerowe seanse filmowe od 2012 roku organizuje Fundacja Inicjatywa B. Prowadzi także spotkania autorskie i specjalistyczne warsztaty. – Jest to oferta bezpłatna dla miłośników ambitnego i offowego kina – podkreśla prezes Fundacji Inicjatywa B Tomasz Nycz. Dodaje też, że w tym roku Fundacja stała się beneficjentem dwóch programów dotacyjnych, dlatego też Żarowski Festiwal Filmowy odbędzie się w sezonach. - Pierwszy zakłada realizację trzech kin plenerowych, drugi zaś będzie skupiał uwagę wokół spotkań autorskich z filmowcami oraz filmowych warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych - mówi Tomasz Nycz.
W ramach 14. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View”, żarowska organizacja pozarządowa zaprasza na cztery plenerowe seanse filmowe, które odbędą się 4 lipca w Żarowie (Staw Miejski, ul. Wyspiańskiego), 5 lipca w Mrowinach (teren przy pałacu, ul. Zamkowa; po raz pierwszy od kilku dekad teren pałacu otworzył się na wydarzenia kulturalne!). 11 lipca w Żarowie (Park Miejski, ul. Zamkowa) oraz 12 lipca w Łażanach (zabytkowy park, ul. Strzegomska). Widzowie uczestnicząc w festiwalu każdorazowo zobaczą 4 krótkometrażowe filmy.
– Organizując festiwalowe kina plenerowe nawiązaliśmy kolejny raz współpracę ze Studiem Munka – Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, które udzieliło nam licencji na 16 krótkometrażowych, polskich filmów. Będą to filmy bardzo zróżnicowane, ale ich fabuła, sposób wykonania i przesłanie drapną swoim charakterem – tak jak przystało na ŻFF – zachęca do udziału Tomasz Nycz.
Poza spotkaniem z ciekawym kinem, w trzech miejscowościach gminy Żarów organizatorzy zapewniają, namiotową strefę z „Okiem” z leżakami oraz „filmową” gastronomię. Dodatkowym punktem programu będzie darmowa komunikacja zbiorowa.
– Żarowski Festiwal Filmowy jest bardzo dostępnym wydarzeniem kulturalnym i z tego powodu postanowiliśmy uruchomić komunikację zbiorową na kina plenerowe! Będzie to autobus, ale nie byle jaki – a mowa tu o International 3800 - kultowy - żółty „School Bus”, który dostosowany jest w pełni do przewozu osób – dodaje Tomasz Nycz.
Przejażdżka jest możliwa po wcześniejszym zgłoszeniu na wezmeudzil@inicjatywab.pl lub 781 041 989 (należy podać imię i nazwisko, nazwę przystanku z którego rozpocznie się kurs na ŻFF oraz adres e-mail).
Rozkład jazdy festiwalowego autobusu znajduje się na stronie: https://inicjatywab.pl/2025/05/27/14-zarowski-festiwal-filmowy-different-point-of-view-2025/
Uczestnictwo w 14. Żarowskim Festiwalu Filmowym jest bezpłatne. Projekcje filmowe zaczynają się o godz. 21.15. Szczegółowe informacje znajdują się na: https://inicjatywab.pl/dpovedycja14/
Tegoroczna edycja możliwa jest w realizacji dzięki dofinansowaniu przyznanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Gminę Żarów. Patronat nad imprezą objęło Radio Sudety 24.
źródło: Inicjatywa B (opr. red.)
fot.: Grzegorz Lewicki
Tagi:





