close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Od soboty będziemy wielką "czerwoną strefą"?

  • Wydarzenia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-10-22
  • whatshot 1103
Od soboty będziemy wielką

Dziś popołudniu Ministerstwo Zdrowia ogłosi aktualną listę miejsc z podwyższonym rygorem sanitarnym. Wszystko wskazuje na to, że  od soboty (24.10.) cała Polska stanie się jedną, wielką "czerwoną strefą" - decyzja jest już niemal podjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest bardzo dynamiczna. Każdy dzień przynosi nowy rekord zachorowań. Przekroczenie psychologicznej granicy 10 tys. zachorowań na dobę powoduje zdecydowane reakcje rządu.

 - Będę rekomendował, by od soboty cała Polska była jedną strefą - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej rozmowy w telewizji Polsat.

Co oznacza życie w "strefie czerwonej"?

W powiatach o takim statusie epidemicznym w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym. Do szkół chodzą wyłącznie uczniowie szkół podstawowych.

W strefach czerwonych obowiązują limity dotyczące liczby osób, które znajdują się w obiektach handlowych: w sklepach o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, w sklepach powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2.

Bary i restauracje są otwarte dla gości od godziny 6.00 do 21.00, a zajęty może być jedynie co drugi stolik.

Wszelkie zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności. Wydarzenia kulturalne z kolei mogą być prowadzone wyłącznie z udziałem 25 proc. widowni.

W "strefie czerwonej" znacznie ograniczone są zgromadzenia. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 10 osób. W uroczystościach religijnych istnieją limity 1 osoba na 7 metrów kwadratowych powierzchni (np. kościoła). Jest też zakaz organizacji imprez okolicznościowych, takich jak wesela.

Sytuacja w powiecie świdnickim

21 października sanepid zarejestrował 20 kolejnych przypadków zachorowań na COVID-19. Aktualnie 457 osób objętych jest kwarantanną, a 12 osób - nadzorem epidemiologicznym.


Tagi: