close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Para buch, koła w ruch! [FILM+FOTO]

  • Kultura
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-07-19
  • whatshot 704
Para buch,  koła w ruch! [FILM+FOTO]

19 lipca br. przeszedł do historii, jako data pierwszego przejazdu osobowego składu odnowioną estakadą w Strzegomiu. Na torach pojawił się zabytkowy parowóz TKt48-18. Organizatorem przejazdu była gmina Strzegom we współpracy z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

- Super wrażenia i fajna promocja. Chyba będzie trzeba to powtórzyć - to pierwsze słowa, które wypowiedział po przejażdżce Zbigniew Suchyta, burmistrza Strzegomia. Podobne słowa padały z ust turystów i mieszkańców, mających okazję do podróży zabytkowym składem.

Największą atrakcją był jednak przejazd przez wyremontowaną estakadę kolejową, posiadającą bogatą historię i unikalną perspektywę na miasto.

- Jednotorowa estakada miejska w Strzegomiu została wybudowana w 1911 r. - tłumaczy Tomasz Smagłowski, kierownik CAS "Karmel" i przewodnik miejski po Strzegomiu. - Budowla otacza łukiem o długości 630 m historyczną starówkę, począwszy od głowicy rozjazdowej stacji Strzegom Miasto. Składa się z 45 stosunkowo niskich, betonowych arkad i 3 stalowych wiaduktów. Estakada kolejowa w Strzegomiu to jeden z trzech takich obiektów w Polsce po estakadzie we Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim - dodaje Tomasz Smagłowski.

Przez Strzegom przejechały dwa pociągi specjalne o nazwach: Granitowe Serce Polski oraz Piotr i Paweł. Składały się z lokomotywy parowej TKt48-18 z 1951 roku oraz trzech wagonów osobowych z lat 20-tych XX wieku.Tagi: