Po raz drugi przez Strzegom przejdzie symboliczny Marsz Pamięci [AUDIO+FOTO]
Z ulicy Milenijnej 3 pod pomnik Ofiar Niemieckiego Reżimu Nazistowskiego przy ulicy Wałbrzyskiej w Strzegomiu wyruszy po raz drugi Marsz Pamięci. Odbędzie się w niedzielę 8 lutego. Jego inicjator i radny Rady Miejskiej w Strzegomiu - Krzysztof Kaszub podkreśla, że wydarzenie ma upamiętnić „marsz śmierci” więźniarek, który wyruszył 81 lat temu z obozu FAL Graben.
Historia podobozu w Strzegomiu była niemal całkowicie zapomniana, a przywrócił ją w 2017 roku Krzysztof Kaszub, który natrafił na ślady dawnego niemieckiego obozu przy ulicy Milenijnej w dzielnicy Graby. To dzięki jego staraniom wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie z władzami Strzegomia przy wsparciu licznych sponsorów postanowił upamiętnić miejsce, gdzie młodość, zdrowie i wreszcie życie straciły dziewczęta, zatrudnione jako niewolnice do katorżniczej pracy.
Z inicjatywy Krzysztofa Kaszuba w 2019 roku przy ulicy Wałbrzyskiej odsłonięto pomnik autorstwa lokalnego rzeźbiarza - Jerzego Zyska, upamiętniający więźniarki FAL Graben oraz więźniów KL Gross-Rosen. W uroczystości uczestniczyły Lea Gleitman i Sonia Abiri – więźniarki ocalałe z marszu śmierci. Obie nie żyją, jednak wcześniej Krzysztof Kaszub obiecał im godne upamiętnienie tego miejsca.
II Marsz Pamięci rozpocznie się 8 lutego o godz. 16.00 przy ul. Milenijnej w Strzegomiu. Na wydarzenie zapraszają burmistrz Strzegomia Krzysztof Kalinowski oraz Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu, a patronuje mu Rada Kobiet w Powiecie Świdnickim.
fot. archiwum Radia Sudety 24, mat. organizatora
fot. archiwum Radia Sudety 24, mat. organizatora
Tagi:





