close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Podatek od nieruchomości o 8% w górę [AUDIO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2022-11-24
  • whatshot 230
Podatek od nieruchomości o 8% w górę [AUDIO]

24 listopada na sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu rajcowie jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości. Te od przyszłego roku wzrosną o 8 %.  Burmistrz Zbigniew Suchyta podliczył, że pozwoli to na zwiększenie budżetu o ponad  1,5 mln zł.Burmistrz Zbigniew Suchyta dodaje, że do tej pory poziom inflacji miał wpływ na wzrost stawek podatku od nieruchomości w gminie Strzegom. Na szczęście w obecnej sytuacji nie wzięto jej pod uwagę, jako wskaźnika wzrostu stawek.Z uzasadnienia projektu uchwały Rady Miejskiej w Strzegomiu w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości wynika, że stawka podatkowa od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ulegnie wzrostowi z 25,63 zł na 27,68 zł tj. 2,05 zł. Na niezmienionym poziomie pozostawiono stawkę podatku od budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. O 8 groszy wzrośnie stawka podatku dotycząca gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W odniesieniu do gruntów pozostałych zastosowano stawkę 0,45 zł, tj. o 16 groszy niższą od górnej granicy wskazanej w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2022 roku w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023.  Od budynków mieszkalnych zastosowano stawkę o 14 groszy niższą od górnej granicy. Zmniejszeniu o 40 groszy uległa stawka podatku od budynków pozostałych. Kolejny rok z rzędu utrzymana została znacznie obniżona stawka dla komórek i budynków składowych (o 4,57 zł niższa od maksymalnej).

Stawki na maksymalnym poziomie ustalono m.in. dla budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych czy obrotem kwalifikowanym materiałem siewnym. Dotyczy to również gruntów pod wodami powierzchniowymi i sztucznymi zbiornikami.

Fot.: Horyzonty24


Tagi: