W poszukiwaniu lokalnych produktów na granitowym szlaku
Z zawodu jest farmaceutką, z zamiłowania – zielarką, a z pasji artystką, która wykorzystuje najpiękniejsze elementy ziół do robienia odbitek na różnych przedmiotach. Jak sama podkreśla, robi to z zachwytu nad naturą. Mowa o Anecie Zabrzewskiej z Ziołowej Pracowni w Pastuchowie (gm. Jaworzyna Śląska), która jest bohaterką audycji z cyklu „W poszukiwaniu lokalnych produktów na granitowym szlaku”.
W poszukiwaniu lokalnych produktów na granitowym szlaku
Mielęcin - niewielka miejscowość w gminie Żarów, skrywa butikową winnicę, na której rośnie około tysiąca krzewów białych i czerwonych odmian winogron, w tym unikatowych - z uwagi na panujący klimat. Opiekuje się nią zawodowy nauczyciel – Marek Zywer, który traktuje winnicę, jako odskocznię od codziennej pracy. O jej historii, sekretach i smakach z naukową, ale i artystyczną pasją opowiedział w audycji z cyklu „W poszukiwaniu lokalnych produktów na granitowym szlaku”.
W poszukiwaniu lokalnych produktów na granitowym szlaku
Historia wielopokoleniowego gospodarstwa rolnego w Olszanach oraz możliwości wykorzystania uprawianej w nim dyni były tematem audycji z cyklu "W poszukiwaniu lokalnych produktów na granitowym szlaku". W programie gościli Joanna i Michał Starak z Dyniowego Zakątka, którzy opowiedzieli o tym, co można zrobić z królowej jesieni. Podpowiedzieli także jak wyhodować własną dynię!
W poszukiwaniu lokalnych produktów na granitowym szlaku
W przydomowym ogrodzie uprawia maliny, jeżyny, porzeczki, truskawki i borówki. Zebrane tam owoce i lokalne produkty z zaprzyjaźnionych gospodarstw wykorzystuje w przydomowej pracowni cukierniczej. Mowa o Emilii Wieczorek, która w Boleścinie tworzy Malinowe Smaki, a o kulisach swojej pasji opowiedziała w audycji z cyklu "W poszukiwaniu lokalnych produktów na granitowym szlaku".
W poszukiwaniu lokalnych produktów na granitowym szlaku
Historia lawendowego pola w Lutomi Górnej oraz możliwości wykorzystania jego owoców były tematem audycji z cyklu "W poszukiwaniu lokalnych produktów na granitowym szlaku". W programie gościła Małgorzata Perek-Ćwiertnia z Lawendowej Sowy, która opowiedziała o właściwościach lawendy oraz o tym, co można z niej zrobić.
103. rocznica Bitwy Warszawskiej w Świdnicy
Zapowiedź Pucharu Narodów w WKKW
Maryla i Grzegorz Konarscy - założyciele Ludowego Klubu Sportowego "Stragona" Strzegom
O ogromnej pasji do koni oraz najważniejszych momentach w 50-letniej historii Ludowego Klubu Sportowego „Stragona” w Morawie opowiadają jego założyciele - Maryla i Grzegorz Konarscy.
Historia Żarowskiej Orkiestry Dętej
Ty i ja – moja i twoja historia od nowa
Fundacja świętej Jadwigi w Morawie zakończyła projekt pn. „Ty i ja - moja i twoja historia od nowa”. Wzięło w nim udział 80 seniorów z powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach i wrażeniach na radiowej antenie.
Ignacy Kurczyński - były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen
Każdego roku z początkiem września w muzeum Gross-Rosen, w Rogoźnicy odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej. Szczególnie wzruszającym i emocjonującym momentem wydarzenia jest możliwość spotkania z żyjącymi świadkami historii. Jednym z nich jest Pan Ignacy Kurczyński, były więzień obozu, który postanowił opowiedzieć swoją historię wojennej tułaczki.
102. rocznica Bitwy Warszawskiej w Świdnicy
Przejmująca relacja pani Valnetiny z objętej wojną Ukrainy
Przejmująca relacja pani Valnetiny, która z dwójką dzieci trafiła do Strzegomia, jako jedna z pierwszych, uciekających rodzin z objętej wojną Ukrainy. Przybyła z Iwano-Frankiwska i dopiero tutaj znalazła spokój i schronienie przed zbrojnym szaleństwem Putina.
Praca strażaków „od kuchni”
O tym, że praca strażaka to nie tylko zawód, ale i społeczna misja, nie trzeba przekonywać. Jak jednak mija czas na służbie, kiedy trwa przerwa między wyjazdami? Czym zajmują się wtedy strażacy i dlaczego kuchnia, jest jednym z ważniejszych miejsc w remizie? Sprawdziliśmy to z mikrofonem Radia Sudety 24 podczas wizyty w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.
Mistrz, który kocha zegary z duszą
Ratuje, naprawia i konserwuje zabytkowe zegary, zarówno te naręczne, stojące, jak i te, które można podziwiać na szczytach budynków. Szczególną miłością otacza beckerowskie, powstałe w świebodzickiej fabryce najsłynniejszego zegarmistrza XIX-wiecznej Europy - Gustava Beckera. Oto historia Mistrza Adama Mroziuka ze Świebodzic, który po prostu kocha zegary z duszą i nie traci cierpliwości, by o nie dbać.
Wielka próba strzegomskich seniorów
Tadeusz Mytnik - medalista olimpijski, mistrzostw świata i wielokrotny mistrz Polski
[Część 3/3] Historia Tadeusza Mytnika – polskiego kolarza szosowego i torowego, wielokrotnego medalisty szosowych mistrzostw świata, wielokrotnego mistrza Polski, zwycięzcy Tour de Pologne.
Tadeusz Mytnik - medalista olimpijski, mistrzostw świata i wielokrotny mistrz Polski
[Część 2/3] Historia Tadeusza Mytnika – polskiego kolarza szosowego i torowego, wielokrotnego medalisty szosowych mistrzostw świata, wielokrotnego mistrza Polski, zwycięzcy Tour de Pologne.
Tadeusz Mytnik - medalista olimpijski, mistrzostw świata i wielokrotny mistrz Polski
[Część 1/3] Historia Tadeusza Mytnika – polskiego kolarza szosowego i torowego, wielokrotnego medalisty szosowych mistrzostw świata, wielokrotnego mistrza Polski, zwycięzcy Tour de Pologne.
Dzień Dziecka z Misiem Uszatkiem
W Dzień Dziecka gościliśmy z mikrofonem u podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Strzegomiu. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami oraz pragnieniami w jednym z najbardziej radosnych świąt w kalendarzu. Nie zabrakło także wspomnień opiekunów, którzy nadal czują w sobie dziecięcy pierwiastek!