close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Podpisano pierwsze umowy w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” [FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2022-10-03
  • whatshot 587
Podpisano pierwsze umowy w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” [FOTO]

Jaworzyna Śląska i Ząbkowice Śląskie to pierwsze gminy na Dolnym Śląsku, którym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przekaże ponad 10 mln zł w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Pieniądze zostaną przeznaczone na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków wielorodzinnych.

Stosowne umowy podpisano 3 października w Świebodzicach, podczas konferencji z udziałem m.in. wiceministra klimatu i środowiska, Ireneusza Zyski, który poinformował, że program "Cieple Mieszkanie" jest uzupełnieniem realizowanego od 2018 r. programu "Czyste Powietrze", adresowanego wówczas do właścicieli domów jednorodzinnych. - Liczę na to, że wszystkie samorządy, które mają na swoim terenie budynki wielorodzinne, włączą się w realizację programu – dodał na spotkaniu wiceminister Zyska.

Na mocy podpisanych przez burmistrzów i prezesa WFOŚIGW Łukasza Kasztelowicza umów do Ząbkowic Ślaskich trafi 7,6 miliona złotych, a do Jaworzyny Ślaskiej 3,3 miliona złotych, które w formie dotacji na konkretne zadania zostaną rozdysponowane wśród mieszkańców. Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów beneficjenta i może wynosić od 15 tys. zł do nawet 37,5 tys. zł.

Kolejne umowy mają być podpisywane sukcesywnie. W powiecie świdnickim poza Jaworzyną wnioski złożyły także Strzegom, Dobromierz, Świebodzice i Świdnica.

Budżet całego programu to 1,4 mld zł, który ma być przekierowany na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (tzw. „kopciuchów”) i poprawę efektywności energetycznej w co najmniej 80 tys. lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

Źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu (opr. red.)


Tagi: