Podsumowanie powodzi i plany naprawcze w powiecie świdnickim [FOTO]
![Podsumowanie powodzi i plany naprawcze w powiecie świdnickim [FOTO]](https://radiosudety24.pl/data/article/3f7ff928685dba6574fa89e24b89187620250604100901.jpg)
Analiza skutków zeszłorocznej powodzi oraz omówienie działań naprawczych i potrzeb infrastrukturalnych w zakresie ochrony przeciwpowodziowej było tematem wspólnego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Zespołu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
W obradach, które odbyły się 4 czerwca, uczestniczyli starosta Piotr Fedorowicz i jego zastępca - Zygmunt Worsa, włodarze miast i gmin z terenu powiatu świdnickiego, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji – w tym zarządcy zbiorników wodnych w Lubachowie i Dobromierzu oraz pracownicy gminnych i powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego.
Najczęściej powtarzającym się problemem było zarastanie cieków wodnych oraz zalegające w korytach rzek złogi drzew i roślinności. Samorządowcy podkreślali brak bieżących prac konserwacyjnych oraz trudności w komunikacji z Państwowym Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie”, które zarządza rzekami i zbiornikami wodnymi.
W podsumowaniu spotkania uczestnicy zgodnie stwierdzili, że konieczna jest zmiana podejścia do zarządzania wodami i infrastrukturą hydrotechniczną.
Starostwo Powiatowe w Świdnicy zapowiedziało starania o zmianę decyzji wodno-prawnej uchwalanej przez Marszałka Województwa, która dotyczy zbiornika w Lubachowie. - Wielokrotnie, w latach ubiegłych, staraliśmy się o zmianę zapisów zawartych w pozwoleniu wodno-prawnym, i zwiększenie retencji przeciwpowodziowej zbiornika w Lubachowie. W okresie letnim, gdzie zjawiska powodziowe są najczęstsze, poziom retencji wynosi ok. 2 mln. m3. Staramy się o zmianę zapisów, aby retencja przeciwpowodziowa na okres potencjalnego kryzysu związanego z powodzią była zdecydowanie większa – mówi starosta świdnicki Piotr Fedorowicz.
- Chcemy, także aby podstawową funkcją zbiornika w Lubachowie była funkcja retencyjna i przeciwpowodziowa, a nie turystyczno-rekreacyjna – dodaje.
Zapowiedziano także podjęcie działań w kierunku opomiarowania cieków wodnych, co pozwoli na lepsze monitorowanie ich przepustowości oraz szybszą reakcję na ewentualne zagrożenia.
źródło: Starostwo Powiatowe w Świdnicy (opr. red.)
źródło: Starostwo Powiatowe w Świdnicy (opr. red.)


Tagi: