Ponad pół miliona złotych kary dla parafii w Stanowicach może zostać umorzone? [FOTO]
![Ponad pół miliona złotych kary dla parafii w Stanowicach może zostać umorzone? [FOTO]](https://radiosudety24.pl/data/article/bb796a7bb7fcdcdb2b0d52d91853625aimg20230916155000580-wm-40080.300000000745watermarked.jpg)
Kilka dni po wydaniu przez burmistrza Strzegomia decyzji o nałożeniu na parafię w Stanowicach pond 579 tys. zł kary za niewłaściwie przeprowadzone cięcia pielęgnacyjne na cmentarzu, w mediach społecznościowych pojawiło się oświadczenie Gminy Strzegom. Wynika z niego, że korekty drzew były uzasadnione, jednak powinny być wykonane z obowiązującymi przepisami, a nałożona kara może zostać umorzona.
- Jeśli drzewa przeżyją – a z obserwacji wynika, że tak jest – to 70% kary zostanie umorzone w odpowiednim terminie. W przypadku pozostałych 30% kary - będą trwały procedury odwoławcze – informuje Gmina Strzegom w mediach społecznościowych.
Przypomnijmy, o sprawie pisaliśmy 12 września br. (Ponad pół miliona złotych kary dla parafii w Stanowicach).
Poniżej publikujemy całą treść oświadczenia, opublikowaną w mediach społecznościowych gminy Strzegom:
W mediach pojawiły się informacje o karze dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach. Poniżej krótkie wyjaśnienie.
Tragiczna nawałnica, która przeszła w 2019 r. przez trzy wsie: Stanowice, Olszany i Modlęcin, oraz powtarzające się wichury uzasadnia wykonanie korekty drzew na cmentarzu w Stanowicach. Powinna być ona jednak wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Gmina Strzegom wydała decyzję w przedmiocie zniszczenia drzew na terenie cmentarza w Stanowicach.
Postępowanie zostało wszczęte w związku ze złożonym pismem o zniszczenie drzew w Stanowicach przez jedną z ogólnopolskich fundacji.
Kara administracyjna, jaka została nałożona w decyzji, nie jest uznaniowa, tylko wynika z zapisów ustawy o ochronie przyrody oraz rozporządzenia ministra środowiska ws. wysokości stawek opłat za usunięcie (zniszczenie) drzew lub krzewów. Rozporządzenie zawiera szczegółowe tabele, ile naliczyć kary za zniszczenie drzewa zgodnie z obwodem każdej gałęzi (w tym przypadku), co też zostało naliczone.
W chwili obecnej decyzja jest nieprawomocna i każda ze stron ma prawo wnieść odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. O tym fakcie strony zostały pouczone w wydanej decyzji.
Jeśli drzewa przeżyją – a z obserwacji wynika, że tak jest – to 70% kary zostanie umorzone w odpowiednim terminie. W przypadku pozostałych 30% kary - będą trwały procedury odwoławcze.




Tagi: