close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Proekologiczne, czarno-żółte skrzynki w gminie Żarów [FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-09-16
  • whatshot 112
Proekologiczne, czarno-żółte skrzynki w gminie Żarów [FOTO]

Kilkanaście czarno-żółtych pojemników pojawiło się w miejscowościach gminy Żarów. Są elementem proekologicznej akcji, mającej na celu oddzielenie zużytych baterii i akumulatorów od pozostałych śmieci.  To kolejny krok na drodze do bezpiecznego postępowania z odpadami komunalnymi w gminie.

"- Na terenie naszej gminy zainstalowane zostały charakterystyczne żółto-czarne skrzynki, które przeznaczone są do zbiórki zużytych baterii. Pojemniki zamontowaliśmy przy wszystkich placówkach oświatowych funkcjonujących na terenie gminy Żarów, a część z nich umieściliśmy w miejscach łatwo dostępnych dla naszych mieszkańców – mówi Tomasz Kuska z Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Baterie i akumulatory po zużyciu stają się groźnymi odpadami, ponieważ metale ciężkie i elektrolity w nich zawarte są niebezpieczne dla środowiska i przez to także dla zdrowia człowieka. Dlatego żadne ogniwa nie powinny być wyrzucane na śmietnik wraz z innymi odpadami komunalnymi. Muszą być zbierane selektywnie i następnie przetwarzane. 

"- Może nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale jedna bateria może zanieczyścić 1 metr sześcienny ziemi! A używamy ich coraz więcej i często wrzucamy do odpadów zmieszanych, co powoduje ich dodatkowe zanieczyszczenie – mówi zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

Kilka specjalnie przygotowanych metalowych skrzynek przekazała gminie Żarów firma Eneris Surowce, która jednocześnie jest operatorem odbierającym odpady. 
 

Oto lokalizacje pojemników w gminie Żarów:

→ Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy przy ul. Piastowskiej 10 i 1 Maja w Żarowie

→ Bajkowe Przedszkole przy ul. Łokietka w Żarowie

→ Szkoła Podstawowa im. UNICEF przy ul. Żarowskiej w Imbramowicach

→ Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Zastrużu

→ Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke w Mrowinach

→ Wierzbna ul. Świdnicka (przystanek przy świetlicy)

→ Żarów, przy budynku Urzędu Miejskiego w Żarowie

→ Żarów, targowisko miejskie przy ul. Dworcowej

Fot. Gmina Żarów


Tagi: