close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Prozdrowotne właściwości probiotyków - co warto wiedzieć?

  • Styl Życia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2022-12-06
  • whatshot 276
Prozdrowotne właściwości probiotyków - co warto wiedzieć?

Flora bakteryjna organizmu człowieka posiada skomplikowaną strukturę, na którą składa się ogromna liczba różnych mikroorganizmów. Część z nich zalicza się do tzw. dobrych bakterii, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz chronią przed licznymi infekcjami, na które jest on narażony. Podczas stanu chorobowego, przyjmując różne silne medykamenty, flora bakteryjna jest szczególnie narażona na różnego rodzaju dolegliwości, infekcje itp. To właśnie z tego względu bardzo często lekarze wraz z antybiotykami przepisują swoim pacjentom probiotyki, które mają za zadanie chronić naturalną florę bakteryjną człowieka, przed namnażaniem się złych bakterii, a nawet grzybów. Jednak to nie jedyne zastosowanie tego rodzaju preparatów. Probiotyki posiadając żywe kultury bakterii mają liczne prozdrowotne właściwości, obok których ciężko przejść obojętnie. To powoduje, że warto się o nich dowiedzieć czegoś więcej.


Czym tak właściwie są probiotyki?

Słowo “probiotyk” swoje pochodzenie zawdzięcza greckim słowom pro bios - co można tłumaczyć “dla życia”. Natomiast preparaty nazywane probiotykami to tak naprawdę żywe mikroorganizmy (kultury bakterii), które dostarczane w optymalnych ilościach, mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Co ciekawe, najczęściej stosowanymi bakteriami w probiotykach, są szczepy bakterii kwasu mlekowego, a także drożdży.

Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie bakterie kwasu mlekowego wykazują właściwości probiotyczne, a należą do nich jedynie konkretne szczepy, takie jak Lactobacillus, czy też Bifidobacterium. Co więcej, mikroorganizmy uznane za probiotyki, muszą spełniać określone wymagania. Muszą m.in. łatwo kolonizować się w przewodzie pokarmowym, być odporne na kwas żołądkowe, mieć działanie antagonistyczne do “złych bakterii” przewodu pokarmowego, czy też nie wytwarzać toksycznych produktów.

Oczywiście to tylko kilka z najważniejszych wymagań. Warto także wspomnieć o tym, że bakterie o właściwościach probiotycznych, muszą być wyizolowane w organizmie człowieka, a także być odpowiednio przebadane klinicznie. Z tego powodu, w poszukiwaniu odpowiedniego probiotyku, warto wybierać oficjalne źródła sprzedaży, sprawdzonych firm. Za przykład może posłużyć m.in. sklep SFD, który w swojej bogatej ofercie posiada także wiele probiotyków.


W jakich przypadkach warto stosować probiotyki?

Wartym podkreślenia jest fakt, że probiotyki podawane w odpowiednich ilościach mają prozdrowotne właściwości. Z tego względu nie należy ich nadużywać, a także pamiętać, że można je znaleźć w wielu produktach spożywczych (np. jogurtach). To powoduje, że probiotyki w formie suplementów diety, stosuje się najczęściej jako uzupełnienie leczenia w określonych przypadkach. Najczęściej wykorzystuje się je:

- Podczas tzw. ostrych biegunek podróżnych;
- Profilaktycznie przy leczeniach antybiotykowych;
- Przy chorobach układu pokarmowego (np. zapalenie żołądka);
- Profilaktycznie i w celach leczniczych dróg moczowych;
- W przypadku zakażenia układu oddechowego u dzieci.

To oczywiście kilka przykładowych sytuacji, gdy probiotyki mogą okazać się szczególnie przydatne. Mogą być one wykorzystywane także w przypadku podniesienia odporności, szczególnie w stanach pochorobowych w celu szybkiego odbudowania flory bakteryjnej. Warto jednak pamiętać, że w takich sytuacjach organizm bardzo często jest wypłukany z wielu wartościowych substancji i związków, takich jak witaminy i minerały.

Z tego powodu, zawsze najbezpieczniej jest skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, który doradzi najbardziej właściwe kroki zaradcze. Często w takich sytuacjach sięga się po wartościowe suplementy diety, które pozwalają zniwelować niedobory wynikające m.in. z przebytej choroby. Bogatą ofertę wszelkiego rodzaju preparatów, można znaleźć w sklepie SFD, gdzie można znaleźć nie tylko suplementy diety, ale także odżywki posiadające wartościowe składy.

Artykuł sponsorowany


Tagi: