close
Tanie Zaakwaterowanie
userad56
Reklama
userad57
Reklama
userad58
Reklama
userad59
Reklama

Przełomowy moment dla polskiej onkologii. Dolnośląskie Centrum Onkologii z certyfikatem iPAAC [FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-09-29
  • whatshot 1685
Przełomowy moment dla polskiej onkologii. Dolnośląskie Centrum Onkologii z certyfikatem iPAAC [FOTO]

Dolnośląskie Centrum Onkologii, jako pierwszy szpital w Polsce,  uzyskało międzynarodową certyfikację iPAAC. Trzyletnie przygotowania usprawniły diagnostykę i zwiększyły skuteczność leczenia onkologicznego pacjentów.

iPAAC to inicjatywa dotycząca europejskiej Sieci Kompleksowej Opieki Onkologicznej, której podstawowym celem jest rozwinięcie innowacyjnego podejścia do współczesnych wyzwań zwalczania nowotworów. Projekt łączy 44 partnerów (ministerstwa zdrowia, eksperckie jednostki nominowane oraz jednostki współpracujące w dziedzinie zdrowia) z 24 krajów europejskich.
DCO jako pierwszy ośrodek w Polsce podjęło starania o certyfikat iPAAC i przez trzy lata pracowało nad poprawą procedur i jakości leczenia pacjentów.

– Jako pierwszy szpital w Polsce przechodziliśmy tak szczegółowy zewnętrzny audyt, oceniający zarówno wszystkie aspekty proceduralne, jak i wyniki leczenia – podkreśla lek. Bartosz Kapturkiewicz, specjalista chirurg-onkolog, koordynator leczenia raka jelita grubego w DCO.
 
Najważniejsze zmiany dotyczą m.in. rozbudowania konsylium lekarskiego z 3 do 5 lekarzy, rozszerzenia i skrócenia czasu diagnostyki, wzmocnienia roli psychologa czy wprowadzenia koordynatorów dla pacjentów chorujących na poszczególne typy nowotworów już od momentu diagnostyki – umawiają terminy badań oraz zarządzają terminarzem diagnostyki i badań.

– Teraz historia pacjenta jest szczegółowo analizowana przez pięciu lekarzy różnych specjalności onkologicznych. Zmiany dotyczą też diagnostyki, przykładowo – w szczegółowym opisie histopatologa znajduje się szczegółowy raport zawierający typ nowotworu i oznaczenia genetyczno-molekularne, tak by pacjent już na poziomie konsylium był kwalifikowany w I linii do nowoczesnego leczenia – podkreśla Aleksandra Sztuder, specjalista onkolog-radioterapeuta, koordynator DCO ds. certyfikacji iPAAC.

Kolejne zmiany to całkowite przejście z dokumentacji papierowej na cyfrową oraz  przejrzystość i policzalność wszystkich procedur, zarówno lekarskich, jak i pielęgniarskich.


Tagi: