close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu zabiera głos

  • Wydarzenia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-11-05
  • whatshot 518
Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu zabiera głos

Po wczorajszej publikacji apelu strzegomskiej radnej - Wioletty Świątek-Kardeli, o solidarność lokalnej społeczności, w odpowiedzi głos zabrał Tomasz Marczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu.

Oto treść listu Tomasza Marczaka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu:

Szanowna Pani Radna!

Jestem daleki od płomiennych wezwań, odezw, okrągłych słów i słówek. Jestem przeciwny patrzeniu na samorząd przez pryzmat poglądów jednej czy drugiej partii politycznej. Zawsze sceptycznie patrzę na każdą próbę wykorzystywania trudnych momentów w życiu lokalnej społeczności, w których wypada powiedzieć coś mądrego. Nie zgadzam się na używanie pojęcia solidarność odartego z konstytucyjnych praw i wolności każdego obywatela.

Czy to wszystko, czego dzisiaj jesteśmy świadkami (również w naszej gminie), nie wynika właśnie z tego, że „wielka polityka”, bez konsultacji i debaty społecznej, zbyt głęboko ingeruje w konstytucyjne prawa i wolności jednostki? A tak poza tym -  czy można mówić o solidarności i trosce o gminę, jeżeli jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy trzeba było stanąć w obronie jej wizerunku – jakoś pomysłu na solidarność nie było? Czyż nie znaleźli się i tacy, którzy (z podszeptami) stali tuż za plecami reporterów pewnej telewizji? Może warto właśnie do nich apelować?

Solidarność społeczną, gminną buduje się nie przez listy okolicznościowe, ale codzienną, systematyczną pracę na rzecz małej Ojczyzny – wykonując rzetelnie swoje obowiązki zawodowe (szanuję Pani zawód), społeczne, prezentując wiarygodność obywatelską, pomagając potrzebującym, sąsiadom, kupując towary w lokalnych sklepikach, a nawet odkupując chryzantemy od sprzedawców, którzy nie zdołali ich sprzedać. Może nie będzie przy tym fleszy, pięknych zdjęć ze sztandarami, ale na pewno znajdzie się miejsce na autentyczną troskę o naszych mieszkańców.

Jestem również przekonany, że tylko głęboka nieznajomość naszego środowiska lokalnego i olbrzymi brak wiary w strzegomian może zachęcać do tworzenia aury zagrożenia wokół naszych kościołów parafialnych.  Nigdy nie uwierzę w to, że jakikolwiek mieszkaniec naszej gminy, bez względu na temperaturę debaty publicznej, byłby w stanie podnieść rękę na miejsce swojego chrztu świętego, ślubu kościelnego, etc. Kościół obroni się swoją wielowiekową tradycją (jak wielokrotnie w historii), mądrością swoich kapłanów i majestatem Boga, a wszędzie tam, gdzie zostanie złamane prawo - interwencją odpowiednich służb. Dzisiaj Kościołowi, z całą pewnością,  nie są potrzebne wezwania i nawoływania, czy tworzenie tym samym poczucia wrogości i zagrożenia, ponieważ to budzi kolejne podziały.

Pani Radna. Mam wątpliwości, czy adresatem Pani słów powinna być Rada Miejska. Proszę to przemyśleć. Może ten list warto jeszcze komuś podesłać?

Rolą Rady Miejskiej jest praca i skuteczne działanie na rzecz lokalnej społeczności. Kształtujmy obraz gminy czynami, a słowa, słowa, słowa – zostawmy politykom.
 
Z wyrazami szacunku
Przewodniczący RM w Strzegomiu
Tomasz Marczak

Fot. Radio Sudety 24


Tagi: