close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Rolnicy z gminy Żarów podziękowali za udane plony [FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-09-13
  • whatshot 120
Rolnicy z gminy Żarów podziękowali za udane plony [FOTO]

Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy i szacunek dla tradycji tworzyły atmosferę tegorocznych dożynek gminnych w Łażanach. Oprócz imponujących wieńców, ceremoniału przekazania chleba i występów zespołów folklorystycznych, powodzeniem cieszyły się stoiska sołectw z uginającymi się od jedzenia stołami.

W minioną sobotę, 11 września rolnicy i mieszkańcy z terenu gminy Żarów spotkali się w miejscowości Łażany, aby wziąć udział w tegorocznym święcie plonów, które rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele p.w. Bożego Ciała.

- Dożynki to jedno z najważniejszych dla rolników wydarzeń w roku. To czas radości i odpoczynku (…). Pamiętajmy, że wszystkie dary, które znajdują się na naszych stołach to dzieło naszego Boga. Podziękujmy za to wszystko i za te małe ziarenka chleba, z których wyrasta później chleb nasz powszedni – tak, jak dziękujemy za Ciało Chrystusa, które spożywamy podczas mszy świętej - podkreślał ks. Paweł Szajner, który celebrował liturgię.

Tuż po mszy świętej kolorowy korowód dożynkowy z przedstawicielami poszczególnych sołectw udał się do Parku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Dożynkowe wieńce oraz kosze można było podziwiać tuż przed główną sceną. Burmistrz Leszek Michalak, w asyście starostów dożynek Kamili Madej oraz Jarosława Tomaszewskiego podzielili wśród uczestników chleb wypieczony z tegorocznego ziarna.

- W tym roku, po okresie przerwy spowodowanej ograniczeniami sanitarnymi, spotykamy się w Łażanach, aby wraz z gospodarzami dożynek oraz wszystkimi tu zgromadzonymi mieszkańcami wspólnie uczcić pracę rolnika. Drodzy starostowie dożynek, przekazaliście na moje ręce bochen pysznego chleba, owoc tegorocznych zbiorów z pól. Przyjmuję ten chleb jako symbol ciężkiej pracy oraz wyraz umiłowania ziemi przez Was – mówił burmistrz Leszek Michalak.

W rytm dożynkowych przyśpiewek bawili się wszyscy zgromadzeni w Parku uczestnicy. Na scenie prezentowały się koła gospodyń wiejskich, sołtysi wsi, przedstawiciele Rad Sołeckich, uczniowie szkół oraz mieszkańcy.

- Dożynki to również okazja do zaprezentowania przez nasze gospodynie swoich talentów kulinarnych. Goście dożynkowi mieli okazję skosztować przysmaków z wiejskiego stołu oraz pysznych ciast przygotowanych przez mieszkańców wszystkich sołectw – wskazuje Magdalena Pawlik z UM w Żarowie.

Pomysłowość i trud włożony w przygotowanie stoisk był ogromny. Dekoracje, swojskie potrawy, nalewki, a także własnoręcznie wykonane pamiątki niejednego zadziwiły i zaskoczyły.

Fot. UM w Żarowie


Tagi: