close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Rozkwitają „Ogrody Edukacyjne” w Świdnicy [FOTO+AUDIO]

Rozkwitają „Ogrody Edukacyjne” w Świdnicy [FOTO+AUDIO]

W Świdnicy, w miejscach publicznych, powstają biblioteczki społeczne w ramach projektu pn. „Ogrody Edukacyjne”. Pomysłodawczynią jest Anna Wysocka-Gazda, która opowiedziała o przedsięwzięciu na antenie Radia Sudety 24.
 
- Biblioteki społeczne działają na zasadzie bookcrossingu. Książkę można zabrać do domu, przeczytać na miejscu, albo przekazać komuś znajomemu. Chodzi o filozofię bezinteresownej przyjemności dzielenia się literaturą – wskazuje Anna Wysocka-Gazda.
 
Książki umieszczone są w drewnianych, zielonych skrzynkach wykonanych przez rękodzielników i znalazły się kilkunastu miejscach w mieście. W ramach projektu „Ogrody Edukacyjne” powstaje także pierwszy na Dolnym Śląsku sklep społeczny.
 
- Mamy koncepcję miejsca, w którym będziemy poddawali recyklingowi odzież. Rzeczy nowe i prawie nowe trafią na wieszaki. Pozostałe będziemy wydawali np. rękodzielnikom, którzy odzyskają wartościowy materiał, koronki czy guziki. Nie będzie to second-hand, ale przyjemna przestrzeń z ogrodem,  miejscem do wypoczynku i możliwością wybrania czegoś dla siebie całkowicie za darmo – dodaje autorka projektu.

Całe przedsięwzięcie opiera się na idei wolontariatu i jest realizowane  w partnerstwie ze świdnickim Urzędem Miejskim oraz Miejską Biblioteką Publiczną im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy:Tagi: