close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Sekrety strzegomskiej Bazyliki Mniejszej [FILM]

  • Kultura
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-06-29
  • whatshot 236
Sekrety strzegomskiej Bazyliki Mniejszej [FILM]

Święto Patronów Strzegomia stało się okazją do realizacji wirtualnego spaceru z przewodnikiem po Bazylice Mniejszej. Nie jest to jednak zwyczajny szlak turystyczny, a film odkrywający sekretne, dotąd niedostępne miejsca świątyni.

Rok 2012 zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach Strzegomia.  8 lat temu odbyły się tu uroczystości związane z 770-leciem lokacji miasta oraz 10-leciem nadania kościołowi św. Apostołów Piotra i Pawła tytułu Bazyliki Mniejszej. W tym roku również Abp Francesco Pio Tamburrino, Honorowy Obywatel Strzegomia, odczytał dekret potwierdzający ogłoszenie św. Apostołów Piotra i Pawła Patronami Miasta Strzegomia.

- Ogłoszenie św. Apostołów Piotra i Pawła Patronami Miasta Strzegomia jest świętem wszystkich mieszkańców. Na naszych oczach gmina zmienia się w pod względem gospodarczym, kulturalnym w zakresie sportu i turystyki. To efekt zaangażowania wielu osób, instytucji oraz organizacji podejmujących przedsięwzięcia wyzwalające potencjał tkwiący we wspaniałych ludziach, którzy mieszkają, uczą się lub pracują w gminie Strzegom - tłumaczy Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Z okazji święta powstał wyjątkowy film o kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Widzów, po niedostępnych dotąd miejscach Bazyliki Mniejszej, oprowadza Tomasz Smagłowski - przewodnik miejski i kierownik CAS „Karmel” w Strzegomiu.

Zdjęcia: Dariusz Kulpiński i Tomasz Smagłowski
Produkcja: Dariusz KulpińskiTagi: