close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Strażacy sprawdzają piwnice w Strzegomiu pod kątem ich przydatności jako miejsc schronienia [AUDIO+FOTO]

  • 112
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2022-11-21
  • whatshot 430
Strażacy sprawdzają piwnice w Strzegomiu pod kątem ich przydatności jako miejsc schronienia  [AUDIO+FOTO]

Od kilku tygodni piwnice budynków wielorodzinnych w powiecie świdnickim są pod lupą strażaków. Obecnie trwa inwentaryzacja pomieszczeń w Strzegomiu. Kontrole mają związek z prowadzonym na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji narodowym spisem budowli ochronnych.

– Prowadzimy rozpoznanie potencjalnych miejsc schronienia doraźnego, które mogą posłużyć ludności na wypadek klęsk żywiołowych – wyjaśnia mł. bryg. Łukasz Grzelak zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej i dodaje, że działania będą prowadzone  do 17 grudnia br.W Strzegomiu znajdują się dwa miejsca ukrycia zabezpieczającego dla 280 osób, nazwane potocznie bunkrami. Zastępca burmistrza, Tomasz Marczak informuje, że jedno z nich jest tuż pod skwerem przy Alei Wojska Polskiego, a kolejne znajduje się w parku przy ul. Krótkiej. W jakim są stanie? Tego nie wiadomo, ponieważ wejścia ze względów bezpieczeństwa zostały zamurowane.
Sytuacja wygląda bardzo podobnie w całym kraju, ponieważ kwestia utrzymania tego typu obiektów przestała istnieć w chwili wprowadzenia zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, uchylających przepisy wykonawcze dotyczące obrony cywilnej. Oznacza to, że brakuje regulacji ustawowych dotyczących tego typu miejsc, a istnieją jedynie wytyczne szefa Obrony Cywilnej Kraju z 2018 roku, które mówią m.in. o tym, że gminy powinny prowadzić ewidencję budowli ochronnych. W załączniku do dokumentu określono, jakie warunki techniczne powinny spełniać budowle ochronne, ale problem w tym, że nie ma obowiązku ich stosowania.

Z aktualnych danych resortu wynika, że w Polsce jest ok. 62 tys. miejsc, które można uznać za schrony dla 1,3 mln osób, czyli niespełna 3,5% polskiego społeczeństwa. Liczba ta jednak nie uwzględnia piwnic, podziemnych garaży i tuneli, które mogą być wykorzystane, jako miejsce ukrycia.


Tagi: