close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Strzegom ponownie jest sercem międzynarodowego folkloru [AUDIO+FOTO]

Strzegom ponownie jest sercem międzynarodowego folkloru [AUDIO+FOTO]

Trwa jubileuszowy 30. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu. 11 sierpnia zespoły z Kolumbii, Ekwadoru, Wysp Zielonego Przylądka, Serbii, Słowacji i Węgier dały popis w ramach Koncertu Inauguracyjnego na strzegomskim Rynku. Prym wiedli gospodarze wydarzenia – zespół Kostrzanie.

Reżyser cyklu koncertów, Piotr Onyszko podkreśla, że cechą charakterystyczną dla strzegomskiego Festiwalu jest ogromna różnorodność.Preludium Koncertu Inauguracyjnego był rozbrzmiewający na Rynku hymn Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, podczas którego wciągnięto na maszt flagę CIOFF.Zanim rozpoczęły się występy zespołów, na scenie odbyła się uroczystość wręczenia Srebrnej Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Odznaczeniem uhonorowano Elżbietę Pienio - zastępcę dyrektora Strzegomskiego Centrum Kultury za całokształt pracy i działalności na rzecz kultury.Następnie sceną zawładnęły zespoły z trzech kontynentów świata, dając przedsmak kolejnych, festiwalowych dni.

Przypomnijmy, piątek (12.08.) rozpocznie się od „Śniadania na trawie” w ogrodach Bazyliki Mniejszej. Wydarzenie będzie miało charakter edukacyjny i integracyjny dla artystów, mieszkańców i gości imprezy. Tego samego dnia, wieczorem na skwerze przy strzegomskiej bastei koncertować będą kapele ludowe.

Największe widowisko odbędzie się w sobotę (13.08.) w sercu Strzegomia, w ramach Koncertu Galowego. Wielogodzinny cykl występów rozpocznie się o godzinie 20.00 i przyniesie spektakl muzyczno-taneczny.

W niedzielny poranek (14.08.) odbędą się tradycyjne msze święte z udziałem festiwalowych gości, które poprzedzi Śniadanie z Folklorem na strzegomskim Rynku. Tam także w samo południe zostanie odtańczony polonez, otwierający Rynek Świata 2022. Od 13.00 na Plantach Miejskich wystąpi kilkanaście kapel w ramach Koncertu Zespołów Dolnośląskich.

Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie zespół Golec uOrkiestra, który da koncert o godzinie 20.00 na strzegomskim Rynku.


Tagi: