close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Strzegom znów będzie stolicą folkloru. Od czwartku rusza festiwal!

Strzegom znów będzie stolicą folkloru. Od czwartku rusza festiwal!

5 sierpnia br. po rocznej przerwie rusza 29. Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Impreza będzie trwała przez 4 dni i przywiedzie do Strzegomia zespoły ludowe z całej Polski. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Krzysztof Cugowski z Zespołem.

- 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru powraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa i będzie imprezą, podczas której zaprezentują się wyłącznie polskie zespoły – tłumaczy Krzysztof Kalinowski, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury.

Pierwszy dzień festiwalu (5.08.), oprócz „Wieczoru Narodowego” w Kostrzy, będzie także okazją do otwarcia Izby Tradycji Zespołów Ludowych, skupiającej kulturę oraz sztukę tworzoną przez lokalne zespoły folklorystyczne.

Piątkowy, festiwalowy dzień (6.08.) rozpocznie się od „Śniadania na trawie” w ogrodach Bazyliki Mniejszej. Wydarzenie będzie miało charakter edukacyjny i integracyjny dla artystów, mieszkańców i gości imprezy. Tego samego dnia wieczorem na strzegomskim Rynku odbędzie się „Biesiada folklorystyczna” z udziałem zespołów: Kostomłocianie, Dziani i Pogwizdani.

Sobotni wieczór (7.08.) przyniesie koncert pamięci Janiny Kalicińskiej pt. „Dziękujemy Ci Janeczko”. Według zapowiedzi organizatora, wydarzenie odbędzie się na hali widowiskowo-sportowej OSiR w Strzegomiu.

- Janina Kalicińska była ikoną i autorytetem w dziedzinie folkloru w Polsce. Bardzo blisko współpracowała z wieloma zespołami, w tym także z „Kostrzanami”. Niestety w ubiegłym roku pani Janina zmarła, tuż przed swymi setnymi urodzinami. Zaplanowany koncert z pewnością przyniesie wiele wzruszeń ale i radości wszystkim tym, którzy mieli szczęście spotkać ją na swojej drodze – dodaje Krzysztof Kalinowski.

W niedzielny poranek (8.08.) odbędą się tradycyjne msze święte z udziałem festiwalowych gości. Punktualnie w południe na Rynku odtańczony zostanie polonez, a następnie na Plantach Miejskich wystąpi 25 formacji ludowych w ramach Koncertu Zespołów Dolnośląskich.

Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Krzysztof Cugowski z Zespołem, którzy dadzą koncert o godzinie 20.00 na strzegomskim Rynku.

Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.


Tagi: