close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Strzegomianie pobiegli „Tropem Wilczym” [VIDEO+FOTO]

Strzegomianie pobiegli „Tropem Wilczym” [VIDEO+FOTO]

W niedzielne południe spod pomnika Żołnierzy Wyklętych w Strzegomiu wyruszył bieg „Tropem Wilczym”. W wydarzeniu wzięło udział około 80 uczestników, którzy oddali hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963.

 „Tropem Wilczym” Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się po raz dziewiąty w Polsce, a po raz szósty w Strzegomiu. Wydarzenie z powodu przedłużających się obostrzeń sanitarnych w wielu miastach zostało przeniesione z 1 marca na 15 sierpnia br.

- Dzisiejsze spotkanie jest świętem rodzinnym, upamiętniającym żołnierzy wyklętych, niezłomnych i zapomnianych, którzy stali się dla nas bohaterami – tłumaczy Grzegorz Pidanty, organizator Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Strzegomiu.
 
Uczestnicy we wszystkich grupach wiekowych pobiegli na dystansie 1963 metrów, który jest związany z datą śmierci Józefa Franczaka – pseudonim „Lalek”, będącego ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. Zastrzelili go funkcjonariusze ZOMO i SB w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.
Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy medal. Organizatorem wydarzenia był Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej w Strzegomiu.


Tagi: