close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Strzegomski alarm smogowy przekazuje zatrważające dane

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2022-11-22
  • whatshot 306
Strzegomski alarm smogowy przekazuje zatrważające dane

Obywatelska inicjatywa Smog-Strzegom działa w mieście od ponad trzech lat, podnosi świadomość na temat jakości powietrza i niestety przekazuje coraz bardziej alarmujące odczyty.
 
Projekt składa się z sieci czujników, z których każdy stale monitoruje pięć parametrów powietrza: stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 oraz PM10, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność względną oraz temperaturę. Urządzenia są zlokalizowane w Rynku, przy Alei Wojska Polskiego oraz na ulicach: Dolnej, Wesołej i Kolejowej. Wszystkie dane są rejestrowane i na żywo przedstawiane na stronie Smog-Strzegom.

Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz rośnie potrzeba ogrzania domów i mieszkań. W dobie kryzysu energetycznego, w tym problemów z cenami i dostępnością węgla, do pieców trafia byle co. Efektem tego jest zagrażający zdrowiu smog.

W ostatnich dniach na ulicach Strzegomia normy pyłu zawieszonego były przekroczone o kilkaset procent, co skutkowało bardzo złą jakością powietrza.W tym przypadku ratunkiem dla płuc może być stosowanie na spacerze maski antysmogowej, a w domu - oczyszczacza powietrza.

Przypominamy, że palenie śmieci w piecu to poważne wykroczenie. Grozi za nie grzywna do 5000 tys. zł, a nawet więzienie. W razie podejrzenia użycia niedozwolonego paliwa można zgłosić sprawę anonimowo straży miejskiej/gminnej lub w urzędzie miasta/gminy. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogą nakazać odpowiednim służbom przeprowadzenie kontroli na danej posesji.

Fot.: Smog-Strzegom


Tagi: